Kiedy przyda się sejf ognioodporny

Porady

Sejfy ognioodporne to specyficzny rodzaj tych urządzeń i zostały zaprojektowane, aby w konkretnej sytuacji zagrożenia, chronić nasze wartościowe przedmioty.

 Kiedy przyda się sejf ognioodporny

Tradycyjnie rozumiany sejf ma jedno zadanie.

Powinien zabezpieczyć wszelkie umieszczone tam przedmioty przed ich potencjalną kradzieżą. Dlatego sejf taki posiada certyfikat w zakresie bezpieczeństwa. Jednak taki sejf nie jest w stanie zagwarantować nam, że kiedy dojdzie do pożaru, to znajdujące się w nim przedmioty pozostaną nienaruszone. Jeśli bowiem chodzi o nośniki pamięci, pieniądze, papiery wartościowe czy dokumenty, to kiedy sejf znajdzie się w centrum pożaru, to ulegną one zniszczeniu nie z powodu bezpośredniego działania ognia, ale w wyniku wystąpienia bardzo wysokiej temperatury wewnątrz sejfu.

Dlatego właśnie sejfy ognioodporne powinny posiadać specjalny certyfikat, który gwarantuje ich posiadaczowi, że znajdujące się w środku przedmioty, przetrwają pożar. Kolejną różnicą jest wykonanie sejfów. Ten ognioodporny posiada mniej otworów niż tradycyjny sejf, a dodatkowo został wyposażony w grube ściany, w których znajduję się substancja przeciwpożarowa. Dlatego sejfy tego typu są cięższe i większe niż tradycyjne urządzenia do przechowywania rzeczy wartościowych.

Wykorzystanie tego typu urządzeń zależy tu wyłącznie od fantazji i potrzeb klienta.

Sejfy ognioodporne mogą być montowane jednakowo w prywatnych domach, jak też instytucjach. Sprawdzają się zwłaszcza w firmach, a także w publicznych instytucjach takich jak sądy, czy urzędy. Tam bowiem bardzo często przechowywane są dokumenty, których treść nie może dostać się w niepowołane ręce. Szczególne dokumenty nie mogą więc być wynoszone przez osoby, które nie są uprawnione do ich oglądania, czytania i przechowywania lub też ujawnienie treści tych dokumentów miałoby negatywne skutki dla bezpieczeństwa państwa, lub też osób prywatnych. W takim wypadku, kiedy wystąpi zagrożenie pożarowe, dla danej instytucji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie tych dokumentów na czas pożaru i ich bezpieczna ewakuacja już po udanej akcji ratowniczej.