Czego oczekiwać po rachunku bankowym

Porady

Czego oczekiwać po rachunku bankowymRosnąca liczba produktów bankowych sprawia, że coraz ciężej nam dokonać w pełni świadomego wyboru pomiędzy najkorzystniejszymi dla nas ofertami bankowymi.

Banałem jest stwierdzenie, że konto powinno być przede wszystkim tanie. Współcześnie możemy oczekiwać od banku, że nie będzie nam naliczał opłat za samo prowadzenie rachunku oraz wykonywane na nim operacje.

Konto za zero, ale pod warunkami

Niemniej musimy się liczyć, że takie opłaty wystąpią. W takim wypadku najlepiej poszukać tańszego konta albo takiego, gdzie koszty są warunkowe. Oznacza to, że ponosimy opłaty, ale istnieje prosty sposób, aby ich uniknąć. Na przykład mamy do dyspozycji dziesięć lub dwadzieścia darmowych przelewów i dopiero kiedy je wszystkie wykorzystamy, bank naliczy nam opłaty za kolejne operacje. To samo tyczy się kart debetowych. W większości placówek są one darmowe pod pewnym warunkiem. Zazwyczaj chodzi tu o wykonanie danej ilości operacji za pośrednictwem karty.

Czym jest „money back”?

Warto też zainteresować się czy nasz bank ma przewidziany program o nazwie money back. W ramach tej usługi jakiś procent środków wydanych na ściśle określony cel wraca do nas. Mogą być to zakupy spożywcze, związane ze sportem czy daną usługą. Im więcej wydamy, tym więcej pieniędzy zostanie nam następnie zwróconych. Niezwykle ważne jest też zadbać o to, abyśmy nie płacili prowizji za wypłaty z bankomatów. Niestety praktycznie w każdym banku wypłata z bankomatu innej sieci, wiążę się z opłatą. Dlatego najkorzystniej jest wybierać te placówki, które mają rozległą sieć bankomatów lub ich lokalizacje są blisko miejsc przez nas uczęszczanych.

Bardziej wymagający klienci powinni zainteresować się czy bank udostępnia kantor walutowy, np. ten Za jego pośrednictwem błyskawicznie dokonamy wymiany waluty i jesteśmy w stanie błyskawicznie uzyskać do niej dostęp. Osoby, które często podróżują lub wyjeżdżają służbowo, powinny natomiast zadbać o jak najlepszy przelicznik podczas wyjmowania pieniędzy za granicą. W tym zakresie bank może albo zrezygnować z naliczenia nam prowizji, albo przeliczyć kurs waluty danego państwa po niekorzystnym dla nas kursie. O tym, jak to wygląda w praktyce, powie nam regulamin prowadzenia konta.

Dodaj komentarz