Elastyczne formy pracy: praca zdalna

Porady

Praca zdalna to doskonałe rozwiązanie dla bardzo wielu osób. Bardzo często na taką formę zatrudnienia decydują się rodzice, osoby, które mają dość pracy pod czujnym okiem szefa czy też ci, którzy lubią dalekie i częste podróże. Dzięki pracy przez Internet można zaoszczędzić na kosztach dojazdu do pracy; nie trzeba też tracić czasu na stanie w korkach. To możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca. Dlaczego jeszcze warto wybrać taką formę zatrudnienia?

Czym jest praca zdalna?

Praca zdalna nazywana jest także telepracą. Polega na wykonywaniu pracy z dala od miejsca, gdzie jest rozliczana, czyli od siedziby pracodawcy. Taka forma pracy jest bardzo wygodna, narzędziem niezbędnym do jej wykonywania jest komputer z dostępem do Internetu.

Elastyczne formy pracy: praca zdalna

Jakie są obowiązki pracodawcy?

Przed rozpoczęciem pracy zdalnej koniecznie należy uzgodnić z pracownikiem zasady jej wykonywania. Osoby, które wykonują zdalną pracę nie mogą być przez pracodawcę traktowane gorzej niż pracownicy, którzy wykonują pracę w siedzibie firmy. W przypadku pracowników, którzy wykonują telepracę na podstawie umowy o pracę, przysługuje im taki sam wymiar urlopu, ubezpieczenie, okres wypowiedzenia, jak pracownikom świadczącym pracę w siedzibie firmy.

Plusy telepracy

Wygodny czas wykonywania pracy – można wykonywać ją wtedy, gdy nam pasuje. Od pracy możemy się w każdej chwili oderwać, ugotować obiad, wyjść na spacer, po zakupy. Z pracą za pośrednictwem Internetu wiąże się także zwiększona produktywność. Nie jest prawdą, że pracując w domu trudno jest się skoncentrować nad powierzonymi obowiązkami. Osoby, które są mocno zdyscyplinowane w domu pracują bardziej efektywnie niż wtedy, gdy powierzone im obowiązki wykonują w firmie. Telepraca to bardzo elastyczna forma zatrudnienia. Plusem pracy zdalnej jest także to, że przynosi ona bardzo dużą oszczędność nie tylko czasu, ale także pieniędzy. Nie musimy stać w korkach, wydawać pieniędzy na bilety czy paliwo, nie obowiązuje nas też dress code. W zamian mamy więcej czasu dla bliskich.