Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu autocasco?

Porady

Ubezpieczenia dla kierowców można podzielić na obowiązkowe i dobrowolne. Ubezpieczeniem obowiązkowym jest OC, dobrowolnych jest znacznie więcej. Należy do nich między innymi ubezpieczenie autocasco.

Zakres ubezpieczenia

Każdy może wybrać zakres ubezpieczenia autocasco, który najlepiej będzie odpowiadał jego potrzebom. W dobrej polisie powinna znaleźć się nie tylko opcja zapewniająca ochronę na wypadek kradzieży samochodu lub jego wyposażenia. Zakresem ochrony warto objąć również uszkodzenia samochodu na parkingu. Mogą to być na przykład takie zdarzenia jak zarysowanie samochodu. Do zdarzeń, które warto objąć ochroną należą także te, które są skutkiem działania żywiołów: zniszczenia samochodu przez powalone na skutek silnego wiatru drzewo czy opady gradu. Dodatkowo warto zastanowić się czy nie warto objąć ochroną także opon samochodowych. Ta opcja zapewnia pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w zorganizowaniu pomocy drogowej, gdy w czasie jazdy dojdzie do przebicia opony. Przed wykupieniem polisy każdy, kto zdecydował się ją kupić powinien zastanowić na jakich elementach polisy zależy mu najbardziej. Im bowiem więcej elementów wybierze, tym wyższą składkę będzie musiał opłacać.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu autocasco?

Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Zależy on od wartości samochodu. Im samochód jest młodszy i droższy, tym suma ubezpieczenia powinna być wyższa. Na wysokość płaconej składki wpłynie jednak nie tylko suma ubezpieczenia, wiek i wartość samochodu, ale także jego model oraz okres jego posiadania. Pod uwagę brany jest także przebieg ubezpieczenia.

Sposób likwidacji szkody

Towarzystwa ubezpieczeniowe dają do wyboru dwie opcje likwidacji szkody. Może to być:

  • forma bezgotówkowa. W tym przypadku właściciel samochodu musi go wstawić do warsztatu, z którym ubezpieczyciel ma podpisaną umowę. Po naprawieniu auta pieniądze są przelewane przez zakład ubezpieczeń na konto właściciela warsztatu;
  • gotówkowa. Odszkodowanie jest przekazywane przez ubezpieczyciela właścicielowi samochodu. Nie ma więc znaczenia w jakim warsztacie zdecyduje się na naprawę auta.