Co warto wiedzieć o EKUZ?

Porady

Osoby, które wybierają się na urlop za granicę powinny pamiętać o zabraniu ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę EKUZ warto mieć przy sobie nawet, gdy za granicę wyjeżdżamy na bardzo krótko. Gdzie obowiązuje karta EKUZ? Co zapewnia?

Gdzie karta EKUZ jest ważna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego daje prawo do opieki medycznej w razie nagłego zachorowania lub wypadku na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale także na terenie Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

Co warto wiedzieć o EKUZ?

Czy z kartą EKUZ opieka medyczna jest zawsze bezpłatna?

Niestety, czasem za pomoc medyczną trzeba zapłacić. Osoby, które mają kartę EKUZ mają takie same prawa do opieki medycznej, jak osoby, które są ubezpieczone w kraju, do którego wyjeżdżamy. Oznacza to, że za niektóre świadczenia trzeba zapłacić. Częściowo płatne są wizyty lekarskie we Francji, z kolei w Niemczech i Austrii trzeba dopłacić za hospitalizację. Dodatkowo warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju, ani kosztów ewentualnej akcji ratunkowej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obowiązuje także w prywatnych klinikach. Dlatego warto wykupić dodatkową polisę, która zrekompensuje ewentualne koszty transportu medycznego czy akcji ratunkowej. W przypadku kupowania dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego należy pamiętać o wybraniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Zbyt niska może nie wystarczyć, aby pokryć koszt hospitalizacji czy transportu do Polski. Nie ma sensu kupowanie polisy, która suma ubezpieczenia jest niższa niż 10 000 euro.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Jest wydawana bezpłatnie przez wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkim osobom, które odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotnego. Mogą je otrzymać zarówno osoby, za które składkę odprowadza pracodawca, emeryci i renciści, rolnicy i osoby bezrobotne. Karta jest ważna przez 12 miesięcy. Trzeba pamiętać, że przy rodzinnym wyjeździe, każdy z członków rodziny powinien mieć własną kartę EKUZ – także niepełnoletnie dzieci.