Ubezpieczenie AC – czyli co należy wiedzieć o Autocasco?

Kilka informacji o ubezpieczeniu szyb samochodowych

Porady

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do bardzo popularnych. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe prowadzi sprzedaż zarówno obowiązkowego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jak i ubezpieczeń dobrowolnych. Wśród tych ostatnich jest między innymi ubezpieczenie szyb samochodowych? Czy warto mieć taką polisę?

Zaoszczędzimy na wydatkach

Dla każdego kierowcy wymiana lub naprawa uszkodzonej szyby w samochodzie oznacza duże koszty. Często więc, gdy uszkodzenia nie są zbyt duże, kierowcy nie decydują się na naprawę czy wymianę. Ale zapominają, że jazda z uszkodzoną szybą zmniejsza ich bezpieczeństwo. Do tego muszą liczyć się też z tym, że podczas kontroli przez policjantów zostanie na nich nałożony mandat do 500 złotych. Policjanci z wydziału ruchu drogowego mają też prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.

Kilka informacji o ubezpieczeniu szyb samochodowych

Zakres ochrony

W większości towarzystw ubezpieczeniowych zakres ubezpieczenia jest bardzo podobny. Właściciel samochodu otrzyma świadczenie od ubezpieczyciela w przypadku, gdy trzeba naprawić lub wymienić nie tylko szybę przednia, ale także boczne lub tylną. Ochrona nie obejmuje dachu panoramicznego i samochodów z szyberdachem. W przypadku, gdy właściciel samochodu chce uzyskać odszkodowanie na wypadek uszkodzenia szyber dachu czy auta z dachem panoramicznym, musi dokupić polisę autocasco.

Suma ubezpieczenia

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają sumę ubezpieczenia na bardzo różnym poziomie. Nie ma sensu kupowanie ubezpieczenia szyb samochodowych u tego ubezpieczyciela, który ustalił maksymalną sumę ubezpieczenia na niskim poziomie.

Decydując się na ubezpieczenie szyb samochodowych warto zapytać czy polisa jest ważna zarówno na terenie Polski jak i poza nią. To bardzo ważny szczegół dla osób, które mają w planach podróże po Europie. Ubezpieczenie szyb samochodowych bardzo często można dokupić do obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają limit wieku samochodu. Warto to sprawdzić, gdy nasz samochód nie jest najnowszy.