Klasyczne fasony męskiego obuwia

Moda

Klasyczne fasony męskiego obuwia

Przynajmniej dwa modele obuwia w klasycznym fasonie powinien w swojej garderobie mieć każdy mężczyzna. Jakie obuwie męskie ma klasyczny fason?

Klasyczne obuwia męskie to przede wszystkim:
sznurowane półbuty;

wzuwane;
z wyższą cholewką;
ze zdobieniami;
zapinane na klamry – jedną lub dwie.

Rodzaje sznurowanych półbutów

Wśród sznurowanych męskich półbutów można wyróżnić dwa rodzaje obuwia formalnego: oksfordy i derby. Buty te różnią się od siebie sposobem przyszycia boków oraz miejsce, w którym umieszcza się sznurowadła. W pierwszych półbutach ich bok znajduje się pod przyszwą, czyli pod przednią częścią buta; w drugich naszywany jest on na wierzchu butów. Zarówno oksfordy, jak i derby uważane są za półbuty bardzo eleganckie. Panowie noszą je więc do strojów biznesowych i eleganckich garniturów na specjalne, bardzo uroczyste okazje. Rodzajem półbutów sznurowanych są także buty żeglarskie.

Obuwie wzuwane

Do obuwia wzuwanego należą loafersy i mokasyny. Do obuwia wzuwanego można zaliczyć także sztyblety. Mokasyny to buty, które są szyte z jednego kawałka skóry. Są bardzo miękkie, wyróżniają je charakterystyczne marszczenia. Wzorowane na butach noszonych przez Indian różnią się od nich nieco grubszą podeszwą. Loafersy są bardzo podobne do mokasynów, bardzo często są nawet z nimi mylone. Wśród loafersów wyróżniamy: tassel loafer oraz penny loafer.

Obuwie z podwyższoną cholewką

Do cieszących się największą popularnością butów z podwyższoną cholewką należą chelsea, w Polsce nazywane raczej sztybletami. Cechą charakterystyczną sztybletów jest sięgająca ponad kostkę cholewka. Buty te zostały zainspirowane męskimi butami do konnej jazdy. Nie mają żadnego zapięcia, stąd też z ich boku wszyta jest elastyczna guma, która ułatwia ich założenie na nogi. Do obuwia z podwyższoną cholewką można zaliczyć także męskie botki i trzewiki.
Te ostatnie buty świetnie sprawdzają się w okresie zimowym, wysoka cholewka chroni stopy przed dostaniem się śniegu i błota.

Obuwie ze zdobieniami to brogsy, a zapinane na klamry to mało popularne monki.

Dodaj komentarz