Jak i do czego nosi się koszulę smokingową?

Moda

Jak i do czego nosi się koszulę smokingową?

Koszula smokingowa to rodzaj męskiej, bardzo formalnej koszuli wizytowej. Jakie elementy są najbardziej charakterystyczne dla tej koszuli? Czy zgodnie z nazwą jest to koszula, którą zakłada się tylko do smokingu?

Kilka słów o początkach koszuli smokingowej

Osobą, która wymyśliła koszulę smokingową był książę Windsoru Edward VIII. Stworzył on nową koszulę czerpiąc niektóre elementy z koszuli, którzy w ówczesnych czasach zakładali do fraka, a niektóre pochodzące z koszuli noszonej do garnituru. Koszule, które panowie nosili w czasach Edwarda VIII były bardzo sztywne same w sobie, do tego bardzo mocno je krochmalono. Z pewnością nie były one przyjemne w noszeniu. Koszula smokingowa, którą wymyślił książę była wygodna, miękka, a jej cechą charakterystyczną był łamany kołnierzyk.

Jaki kolor koszuli wybrać?

Koszula smokingowa zaliczana jest do koszul bardzo formalnych, a więc wizytowych, a nawet wieczorowych. Stąd też koszula ta powinna mieć biały kolor. Zdarza się, że panowie wybierają smoking i wkładają do niego inną koszulę niż biała. Takie połączenie świadczy o ich złym guście i niewiedzy. Do smokingu nie zakłada się nie tylko kolorowych koszul, ale także tych, które mają wszyty kołnierzyk ze sztywną stójką.

Cechy koszuli smokingowej

Charakterystyczną cechą koszuli smokingowej jest przede wszystkim łamany kołnierzyk. Do tego ma ona pionowe fałdy. W koszulach, które były szyte w czasach, kiedy żył książę Edward VIII były dość szerokie. W latach 40-tych stały się one bardziej wąskie. Wiele koszul smokingowych ma przyszyte bardzo ozdobne guziki nazywane jubilerskimi. Inną cechą charakterystyczną dla koszuli smokingowej są pojedynczo wywinięte, lekko zaokrąglone mankiety. Do takich mankietów konieczne są okrągłe spinki. Z mankietami wywiniętymi podwójnie można się spotkać wyłącznie w koszulach, które są szyte na masową skalę. Obowiązkowy dodatek do koszuli smokingowej to mucha. Stylizację powinny uzupełniać białe szelki z mory. Są one najbardziej eleganckie. Czasem panowie zamiast białych wybierają czarne lub granatowe.

Dodaj komentarz