O koszulach z kołnierzykiem button down

Moda

O koszulach z kołnierzykiem button down

Koszule, które miały rogi kołnierzyka przypinane guzikami panowie nosili już w XIX stuleciu. Ten typ kołnierzyka był znany jednak tylko w Stanach Zjednoczonych. Taki rodzaj kołnierzyka został zapożyczony od koszulek noszonych przez graczy polo.

Za osobę, która spopularyzowała koszule z kołnierzykiem przypinanym do ich korpusu uważany jest John Brooks – wnuk H. S. Brooksa. J. Brooks w roku 1896 był w Anglii na meczu polo. W trakcie meczu zainteresowały go noszone przez zawodników koszule z kołnierzykiem przyszytym do gorsu koszuli przy pomocy nitki. Pomysł ten bardzo mu się spodobał. Kiedy wrócił do Stanów postanowił wprowadzić to rozwiązanie w koszulach, które szyła firma Brooks Brothers. Wprowadził jednak jedną modyfikację: nitkę zastąpiono guzikami.

Koszule z przypinanym kołnierzykiem bardzo spodobały się klientom

Firma Brooks Brothers zaczęła je produkować masowo w roku 1900. Firma założona przez H. S. Brooksa istnieje do dnia dzisiejszego. Koszule button down należą nadal do jej najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych przez klientów koszul. Kolejną zmianą wprowadzoną w koszulach button down w latach 50-tych było dodanie do koszuli kieszonki. Kieszonka ta jest naszywana na prawej piersi.

W latach 60-tych i 70-tych koszule button down cieszyły się ogromną popularnością. W tych latach coraz bardziej popularny stał się styl preepy. Do popularyzacji tych koszul z pewnością przyczyniły się ówczesne ikony mody. W tych latach modne stało się noszenie koszul button down z odpiętymi wyłogami kołnierzyka. Kiedy zaczęły się lata 80-te w koszulach z przypinanymi wyłogami kołnierzyka chodzili praktycznie wszyscy mężczyźni.

Koszula button down nie jest koszulą bardzo formalną

Panowie mogą ją więc nosić zakładając do niej krawat, ale nie jest on konieczny. Równie dobrze koszula ta wygląda noszona bez krawata. Ale uwaga! Decydując się na noszenie tych koszul z krawatem należy wybrać koszulę, która nie ma zbyt krótkich wyłogów. Powinny one mieć przynajmniej 8 centymetrów długości.

Dodaj komentarz