Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka

Kosmetyki Moda Porady

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna. Jest cieńsza niż osób dorosłych, a do tego nie jest dojrzała na tyle, by moc używać do jej pielęgnacji kosmetyków, które są przeznaczone dla starszych dzieci, nie mówiąc już o kosmetykach dla dorosłej osoby. Skóra maluchów wymaga pielęgnacji specjalnymi preparatami, szczególnie gdy jest to skóra atopowa.

Pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka

 

W przypadku, gdy skóra dziecka jest zdrowa nie ma problemu. Do jej pielęgnacji można używać ogólnodostępnych kosmetyków. W przypadku noworodków powinny to być kosmetyki przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia. Wybór kosmetyków przeznaczonych zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci jest obecnie bardzo duży. W przypadku, gdy u dziecka zostało rozpoznane Atopowe Zapalenie Skóry, do pielęgnacji muszą być używane specjalne preparaty nie zawierające dodatków zapachowych, konserwantów i sztucznych barwników. Są to tak zwane emolienty.

 

Emolienty to preparaty przeznaczone do pielęgnacji nie tylko skóry atopowej. Mogą po nie sięgnąć profilaktycznie również rodzice dzieci, które nie mają żadnych problemów skórnych. Dostępne w aptekach emolienty nie tylko natłuszczają skórę, ale także zatrzymują w naskórku wodę. Dzięki temu jest ona jednocześnie natłuszczona i nawilżona.

 

Wśród emolientów są zarówno kosmetyki do, jak i po kąpieli. W przypadku, gdy dziecko ma skórę atopową, dodatkiem do każdej kąpieli powinien być emolient. Taka kąpiel nie może trwać zbyt długo, maksymalnie 15 minut. Wśród emolientów są również  mydła do mycia buzi dziecka. Należy uważać myjąc buzie malucha, aby preparat nie dostał się do oczu. Po zakończeniu kąpieli ciałko dziecka należy bardzo delikatnie osuszyć i wklepać krem lub balsam. Trzeba nanieść je na skórę zanim ona wyschnie. Gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, składniki preparatu są przez nią lepiej wchłaniane.

Wybór preparatów nazywanych emolientami jest dzisiaj bardzo duży. Mają one różną konsystencję, pełnią odmienne funkcje. Do kompleksowej pielęgnacji potrzeba kilku różnych preparatów. To uzupełni ich działanie.