Jakie kosmetyki mogą otrzymać certyfikat NCCO?

Kosmetyki

Nie ma jednego, centralnego instytutu, który certyfikowałby produkty naturalne czy ekologiczne. Działa kilka mniejszych instytucji tego typu. W Niemczech funkcjonuje na przykład znak ekologiczny NCOO, przyznawany przez jednostkę certyfikującą. To Certified Natural Cosmetics.

Co może otrzymać znak NCCO?

Na otrzymanie certyfikatu NCCO mogą liczyć jedynie producenci ekologicznych i naturalnych produktów z rynku kosmetycznego. Symbol ekologiczny NCCO dostaną kosmetyki, które wyprodukowano bez użycia konserwantów oraz przy maksymalnym udziale w ich składzie składników organicznych.

Kosmetyki ekologiczne z certyfikatem NCCO zostały przebadane szczegółowo przez niemiecką jednostkę certyfikującą i możemy zaufać, że są w pełni ekologiczne i naturalne oraz spełniają restrykcyjne zasady certyfikacji dotyczące takich produktów.

Jakie kosmetyki mogą otrzymać certyfikat NCCO?

Jaki kosmetyk otrzyma certyfikat?

Jeśli kosmetyki ekologiczne danego producenta mają otrzymać certyfikat i w ogóle przystąpić do procedury certyfikacji, nie mogą zawierać syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, konserwantów i silikonów. Oprócz tego w składzie produktu nie może być pochodnych przetwórstwa ropy naftowej, parafiny, wazeliny i olejów mineralnych. Zakazane jest, aby były testowane na zwierzętach i zawierały surowce pochodzące z martwych zwierząt.

Ponadto kosmetyki uznane za ekologiczne nie mogą zawierać:

  • surowców modyfikowanych genetycznie,
  • surowców syntetycznych,
  • składników powstałych z zastosowania nanotechnologii.

Surowce roślinne w składzie kosmetyków certyfikowanych NCCO muszą pochodzić z upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Do stabilizacji olejów roślinnych w tychże produktach może być zastosowana naturalna witamina E pochodzenia roślinnego i warunkowo dopuszcza się  stosowanie emulgatorów, które otrzymuje się drogą hydrolizy, estryfikacji i uwodornienia naturalnych substancji, m.in. tłuszczy, olejów i wosków oraz składników mineralnych, jak gliny, minerały i sole. Ponadto kosmetyki takie nie mogą podlegać promieniowaniu radioaktywnemu.