Cechy, którymi wyróżniają się elektrolity

Kosmetyki Moda Porady

Rozpuszczalne w płynach ustrojowych substancje to zarówno dodatnie kationy, jak i ujemne aniony. Dbają one o zachowanie w organizmie równowagi kwasowo-zasadowej. Substancje te zostały nazwane elektrolitami. Są one istotne między innymi dla układu nerwowego. Umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych – dzięki temu nasz mózg może prawidłowo funkcjonować. Przyjrzyjmy się tym substancjom trochę bliżej.

Cechy, którymi wyróżniają się elektrolity

 

Niedobory elektrolitów : kiedy występują?

Przyczyn niedoborów elektrolitów jest naprawdę bardzo dużo. Niektóre z nich występują jednak częściej niż inne. Są to:

  • wymioty;
  • ostra biegunka;
  • wysoka gorączka;
  • wysoka temperatura, która panuje w pomieszczeniu lub na zewnątrz;
  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • stosowanie rygorystycznych diet eliminacyjnych;
  • wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej;
  • zażywanie środków przeczyszczających lub leków moczopędnych.

Bardzo często do niedoboru elektrolitów dochodzi także na skutek błędów żywieniowych, które wielu z nas popełnia.

 

Jak zapobiec niedoborom elektrolitów?

Zdrowa, zbilansowana dieta składająca się z różnorodnych produktów to najlepszy sposób, aby zapobiec niedoborom elektrolitów w organizmie. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Należy unikać także stosowania niskokalorycznych diet oraz głodówek, które bardzo szybko doprowadzają do tego, że zaczyna nam brakować magnezu, sodu, potasu i wapnia. Jeśli intensywnie trenujemy, polubmy napoje izotoniczne; uzupełnią one błyskawicznie elektrolity, które utraciliśmy razem z potem. Po napoje te możemy sięgać także podczas upałów. Jeśli cierpimy z powodu biegunki, wybierzmy zamiast ogólnodostępnych napojów izotonicznych te z apteki.

 

Co świadczy o niedoborze elektrolitów?

O zbyt niskim stężeniu poziomu elektrolitów organizm zacznie nas informować błyskawicznie. Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na zbyt niski poziom elektrolitów to: zawroty głowy, ogólne osłabienie, drżenie, skurcze i bóle mięśni, zaburzenia rytmu serca. Gdy nie zaczniemy w porę reagować, mogą pojawić się także omdlenia.