Jak prawidłowo myć uszy?

Kosmetyki Moda Porady

Kłopot z woskowiną, która zatyka uszy wyjątkowo często pojawia się w czasie letnich miesięcy. Jak sobie z nią poradzić? Co robić, aby takich problemów uniknąć w przyszłości?

Jak prawidłowo myć uszy?

Skąd się bierze woskowina?

To naturalna wydzielina ucha produkowana przez gruczoły woskowinowe i łojowe. W jej składzie znajdują się również złuszczone komórki naskórka. Woskowina u różnych osób przyjmuje różny kolor: od jasno miodowego przez ciemny aż do brunatnego. Pełni bardzo ważne funkcje. Chroni ucho przed wilgocią, wiatrem, zanieczyszczeniami, bakteriami. Natłuszcza również ucho, chroni przewody słuchowe przed podrażnieniem. W kontakcie z wodą zaczyna pęcznieć powodując problemy ze słuchem. Jej nadmiar trzeba usuwać także z jeszcze jednego powodu: aby nie stwardniała, gdyż zamieni się w twardy czop, który zatka przewody słuchowe i także wywoła pogorszenie słuchu. Uwaga! Czop woskowinowy utworzy się także wtedy, gdy do higieny uszu będziemy używać patyczków higienicznych.

Bezpieczne sposoby usuwania woskowiny

Do usuwania woskowiny służą specjalne spraye dostępne w aptece bez recepty. Mają bezpieczny, bo naturalny skład. Zawierają parafinę, oleje roślinne i witaminę E. W większości są to środki, które w swoim składzie nie zawierają konserwantów. Zmiękczają i rozpuszczają woskowinę bardzo szybko zmniejszać konieczność usuwania jej przez laryngologa, a jeśli mimo to nie uda się uniknąć zabiegu płukania uszu, miękką woskowinę jest znacznie łatwiej usunąć.

Kto je może stosować?

Naturalne skład sprawia, że spray do uszu to preparat, z którego mogą korzystać wszyscy. Są to preparaty bardzo bezpieczne, oczywiście może się zdarzyć, że wystąpią niepożądane objawy u osób, które są uczulone na użyty do ich produkcji olej. Ale takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie. Spray do uszu jest bezpieczny dla osób, które noszą aparat słuchowy. Są polecane osobom, które uprawiają sporty wodne i chcą uniknąć infekcji potocznie nazywanej uchem pływaka. Mogą być używane także u dzieci. W przypadku stosowania spray u najmłodszych dzieci należy poradzić się lekarza.