Jak myć uszy?

Kosmetyki Moda Porady

Słuch należy do naszych najważniejszych zmysłów. Prawidłowa higiena uszu pozwoli nam cieszyć się światem dźwięków bardzo długo. Jak dbać o uszy? Dlaczego coraz częściej słyszymy, aby nie używać do codziennej higieny uszu patyczków kosmetycznych?

Jak myć uszy?

Po co nam woskowina?

Pełni ona bardzo pożyteczną rolę. Jest ona wydzieliną produkowaną przez znajdujące się w uchu gruczoły woskowinowe i łojowe. Składa się również ze złuszczonego naskórka. U poszczególnych osób może różnić się kolorem i konsystencją. Chroni ona uszy przed wilgocią, wiatrem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami oraz przed niektórymi bakteriami i grzybami. Ucho, które jest zdrowe oczyszcza się z niej samo. Może się jednak zdarzyć, że woskowiny będzie zbyt dużo. Z nadprodukcja woskowiny bardzo często zmagają się osoby w starszym wieku, ale nie tylko one.

Jak usuwać nadmiar woskowiny?

Nie można tego robić patyczkiem kosmetycznym czy zapałką. Do usuwania woskowiny z uszu musimy kupić specjalny spray. Dostaniemy go w każdej aptece bez recepty. Do wyboru mamy kilka różnych preparatów, których zasada działa jest taka sam. W bardzo niewielkim stopniu mogą one różnić się swoim składem. Do wyboru są preparaty, które zawierają tylko jeden składnik: oliwę z oliwy. Są też i takie, które zawierają jeszcze inne oleje roślinne, płynną parafinę oraz witaminę E. Spray stosuje się raz na 1-2 tygodnie. Bardzo szybko rozpuści on woskowinę, dzięki temu zostanie ona bez problemu usunięta z ucha. Spraye są polecane osobom, które maja skłonność do infekcji ucha zewnętrznego i pływakom. Są bezpieczne dla osób z aparatem słuchowym oraz dla dzieci.

Dlaczego nie wolno używać patyczków higienicznych?

Patyczki kosmetyczne nie usuną woskowiny, a tylko wepchną ją w głąb przewodu słuchowego. Do tego, jeśli będziemy używać ich zbyt energicznie możemy przebić nimi błonę bębenkową. Używając patyczka, możemy także obetrzeć skórę w kanale słuchowym. Efektem obtarcia bywa nadkażenie prowadzące często do grzybiczego lub bakteryjnego zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego.