Jak prawidłowo czyścić ucho niemowlętom?

Kosmetyki Moda Porady

Do zabiegów higienicznych wykonywanych u niemowląt należy czyszczenie uszu. To zabieg bardzo ważny, którego nie można pomijać. Rodzice, którzy prawidłowo czyszczą uszy swojego dziecka zwiększają jego szanse na to, że będzie mogło cieszyć się dobrym słuchem aż do starości.

Jak prawidłowo czyścić ucho niemowlętom?

 

Jak często czyścić uszy u maluchów?

Dla wielu rodziców zabrzmi to jak herezja, ale zabiegu czyszczenia uszu u niemowląt nie należy robić zbyt często. Woskowina, która znajduje się w uszach odgrywa bardzo ważną rolę. Jest naturalną ochroną dla błony bębenkowej i przewodów słuchowych. Chroni uszy dziecka przed wywołującymi choroby bakteriami i grzybami. To na woskowinie osadzają się cząsteczki brudu i kurzu. Woskowina chroni uszy także przed wilgocią.

Jak nie myć uszy niemowlakom?

Nigdy nie należy używać do czyszczenia uszu dziecka patyczków zakończonych watką. Powodów, dla których nie wolno tego robić jest kilka. Miedzy innymi nie wolno tego robić z uwagi an to, ze dziecko może poruszyć główka, a wtedy patyczek zostanie wsunięty za głęboko. W takiej sytuacji można uszkodzić błonę bębenkową. Można również obetrzeć skórę w przewodzie słuchowym, co z kolei może stać się przyczyną zapalenia grzybiczego lub bakteryjnego ucha zewnętrznego. Kolejnym powodem, dla którego nie należy myc uszu patyczkiem higienicznym jest to, że nie da się nim usunąć woskowiny, a jedynie wepchnąć ją głębiej. W efekcie może dojść do zatkania przewodu słuchowego na skutek utworzenia się korka woskowinowego. Jego skutkiem może być pogorszenie się słuchu u dziecka.

Jak powinno się myć uszy niemowlakom?

Uczy maluchów wystarczy umyć 2 razy w tygodniu przy pomocy nawiniętego na palec zwilżonego wacika. Należy oczyścić nim tylko widoczną na skórze woskowinę. Płatki uszu oraz miejsca za uszkami. Gdy dziecko skończy 3 miesiąc życia, można zapytać pediatrę o to, czy można do czyszczenia uszek stosować specjalny spray, który rozpuści woskowinę i tym samym ułatwi jej usunięcie. Spraye do czyszczenia uszu zawierają tylko oleje roślinne, są dla maluchów bezpieczne.