Są rany, których leczenie jest trudne i długie. W większości przypadków całkowicie wystarczy nakleić na ranę plaster, ale są rany, których nie da się wyleczyć tradycyjnymi metodami lub zajmie to bardzo dużo czasu. Do takich trudno gojących się ran warto zastosować żel hydrokoloidowy. Kiedy można go stosować? Jakie jest jego działanie?
Sytuacje, w których żel doskonale się sprawdza
Żele hydrokoloidowe mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się nawet w leczeniu ostrych, uciążliwych. Warto je w związku z tym polecić do leczenia odleżyn – ran, które dotykają osoby leżące, i które są bardzo trudne w leczeniu. Żel hydrokoloidowy można zastosować także na oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Środek ten sprawdza się również w przypadku ran po zabiegach chirurgicznych oraz tych pooperacyjnych. Warto wiedzieć, że żel hydrokoloidowy daje bardzo dobre efekty w leczeniu stopy cukrzycowej, która jest częstym powikłaniem cukrzycy. Podobnie, jak odleżyny, także stopa cukrzycowa leczy się tradycyjnymi metodami bardzo trudno. Żel ma zastosowanie również w leczeniu żylakowatych owrzodzeń podudzi.
Przeciwwskazania do stosowania żelu hydrokoloidowego
Żel hydrokoloidowy sprawdza się bardzo dobrze w leczeniu wielu ran, ale są i takie, na które nie można go nakładać. Żel hydrokoloidowy nie może być stosowany na rany o podłożu grzybiczym. Nie można stosować go również na ukąszenia oraz rany po oparzeniu trzeciego stopnia.
Jak działa żel?
Nałożony na ranę żel tworzy wilgotne środowisko, które bardzo wspomaga gojenie. Do tego żel wspiera autolizę tkanek martwiczych i uwadnia martwą tkankę.
Jak go stosować?
Żel stosuje się na czystą, zdezynfekowaną ranę. Skóra wokół rany powinna być sucha. Powierzchnię rany całą pokrywa się żelem. Dodatkowo warto ją przykryć opatrunkiem, który zatrzyma wilgoć. Gdy opatrunek przecieka, należy wymienić go na nowy. Na początku procesu gojenia rany zmiana żelowego opatrunku może odbywać się nawet kilka razy dziennie. Z czasem będzie można zmieniać go nawet co kilka dni.