Jak prawidłowo dbać o uszy, aby dobrze słyszeć?

Kosmetyki Moda Porady

We współczesnym świecie kłopoty ze słuchem mają już nastolatki. Liczba młodych ludzi, którzy maja takie problemy systematycznie się niestety powiększa. Problemom ze słuchem można na szczęście zapobiec i w efekcie cieszyć się światem dźwięków aż do starości. Oto kilka rad, jak dbać o uszy.

Jak prawidłowo dbać o uszy, aby dobrze słyszeć?

Ochrona przed hałasem

Słuch uszkodzony hałasem ma coraz więcej polskich dzieci i osób dorosłych. Głównym, powodem jest nieprawidłowe i zbyt często używanie słuchawek. Dotyczy to zarówno maluchów, starszych dzieci, jak i osób dorosłych. Dlatego też należy pamiętać o tym, że słuchawek nie powinno się używać dłużej niż godzinę dziennie. Osoby, które same lub ich dzieci korzystają ze słuchawek powinny wybrać te nauszne. Kupując nowy sprzęt, na przykład mikser czy odkurzacz, należy wybierać takie, które pracują jak najciszej.

Prawidłowe czyszczenie ucha

Ucho musi być oczyszczane z woskowiny, gdyż inaczej przestanie prawidłowo funkcjonować. Do czyszczenia uszu – swoich czy dziecka – nie używajmy nigdy patyczków higienicznych. Aby woskowina nie zatkała przewodów słuchowych i uniemożliwiła prawidłowe słyszenie dźwięków, musimy się jej pozbyć, ale w bardziej przyjazny dla uszu sposób. Najbezpieczniej jest skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia uszu. W ich składzie znajdują się oleje roślinne, na przykład oliwa z oliwek. Skutecznie zmiękczają one woskowinę; dzięki nim wydzielina ta jest usuwana w sposób naturalny. Dzięki temu zmniejszają one ryzyko zatkania ucha przez czop woskowinowy i konieczność płukania go przez laryngologa. Preparaty do czyszczenia uszu są przeznaczone do stosowania nie tylko przez osoby dorosłe, ale także przez dzieci. Można je aplikować bezpośrednio do ucha w pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej. Aplikacja jest bardzo delikatna, dawki preparatu można odmierzyć bardzo precyzyjnie.

Prawidłowa higiena uszu to jeden ze sposobów na to, aby do późnej starości móc cieszyć się światem dźwięków. Dbanie o czyste uszy ułatwiają dostępne w aptekach spraye do czyszczenia uszu.