Co to są elektrolity?

Kosmetyki Moda Porady

Elektrolity pełnią w naszym organizmie niezwykle ważna rolę. Za sprawą ich obecności w organizmie może on prawidłowo funkcjonować. Dbają one o nasze mięśnie i kości, dzięki nim prawidłowo funkcjonuje nasz układ nerwowy i mięśniowy. Warto więc poznać je bliżej.

Co to są elektrolity?

 

Elektrolity: co to takiego?

Tak zostały nazwane obecne w naszym organizmie jony soli. Są one obecne w krwi, osoczu oraz we wszystkich innych płynach tkankowych. Do prawidłowego funkcjonowania nas organizm potrzebuje:

  • wapnia;
  • magnezu;
  • sodu;
  • potasu

Oczywiście sole tych pierwiastków muszą znajdować się w organizmie w odpowiednim stężeniu. Inaczej pojawiają się bardzo przykre objawy ich niedoboru ze strony zarówno układu sercowego, jak i nerwowego oraz mięśniowego.

 

Kiedy dochodzi do utraty elektrolitów?

Elektrolity najczęściej tracimy podczas upałów. Im temperatura jest wyższa, tym szybciej zachodzi proces ich utraty. To dlatego, że elektrolity tracimy wraz z potem, a w czasie upałów większość z nas mocno się poci. Do utraty elektrolitów dochodzi również podczas chorób wywołanych przez wirusy. Przyczyną utraty elektrolitów może być także biegunka oraz wymioty. Grupą osób, którym grozi utrata cennych substancji są także sportowcy.

 

Objawy świadczące o ich niedoborze

Osłabienie jest jednym z pierwszych objawów, które świadczą, że naszemu organizmowi może brakować elektrolitów. Mogą pojawić się zawroty głowy oraz omdlenia. Z czasem może dojść także do zaburzeń pracy serca. Do objawów charakterystycznych dla niedoboru elektrolitów należą także: zaburzenia rytmu serca, kurcze mięśni, obrzęki kończyn, senność.

 

Sposoby na uzupełnienie elektrolitów

Bardzo szybko ich poziom można podnieść sięgając po wysokozmineralizowaną wodę mineralną. Dobrym sposobem jest także picie soku pomidorowego, który jest bardzo bogaty w potas. Koniecznie też należy zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów zawierających potas, sód i magnez. Niedobór elektrolitów można uzupełnić również suplementami diety oraz napojami izotonicznymi.