Leczenie ran żelami hydrokoloidowymi

Kosmetyki Porady

Każdy z nas może się zranić. Spora część naszych ran nie wymaga jednak specjalistycznego leczenia, w większości po kilku dniach noszenia plastra po ranie nie ma śladu. Są jednak rany, które wymagają zdecydowanie bardziej specjalistycznego leczenia. Dzisiaj bardzo chętnie w leczeniu takich ran wykorzystywane są żele hydrokoloidowe. Efekty lecznicze, które dają są naprawdę bardzo dobre.

Leczenie ran żelami hydrokoloidowymi

 

Rodzaje ran, które mogą być leczone przy pomocy żeli hydrokoloidowych

Wyjątkowo często żele hydrokoloidowe stosowane są w leczeniu odleżyn. Tworzą się u osób unieruchomionych na skutek wypadku, starości, złamań na częściach ciała narażonych na ucisk, na przykład na plecach. Leczenie odleżyn do chwili wynalezienia  żeli hydrokoloidowych było bardzo trudne, czasem wręcz niemożli8we. Dzisiaj udaje się wyleczyć lub zaleczyć nawet bardzo zaawansowane odleżyny. Żele hydrokoloidowe sprawdzają się także w leczeniu oparzeń. Niestety, mogą być stosowane tylko przy oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia; nie można stosować ich do leczenia oparzeń trzeciego stopnia.

 

Kiedy nie można stosować żelu hydrokoloidowego?

Nałożony na ranę żel hydrokoloidowy tworzy środowisko, w którym leczenie przebiega szybciej. Nie każdy jednak rodzaj rany kwalifikuje się do leczenia przy pomocy żelu hydrokoloidowego. Nie można ich stosować w przypadku owrzodzeń tętniczych. Nie należy po nie sięgać także po ukąszeniach. Żele hydrokoloidowe nie są także przeznaczone do leczenia oparzeń trzeciego stopnia. Nie można ich stosować również na rany grzybicze, gruźlicze czy kiłowe.

 

Jak należy stosować żel?

Żel nakłada się bezpośrednio na ranę. Jak często należy to robić zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania procesu gojenia się rany. W przypadku, gdy rana jest świeża, gdy towarzyszy jej duży wysięk, żel powinien być nakładany nawet kilka razy dziennie. Gdy rana przestanie się sączyć, żel można stosować rzadziej. W końcowym etapie leczenia rany stosuje się go nawet tylko raz w tygodniu.

Żele hydrokoloidowe dostępne są w większości aptek.