W jaki sposób dbać o jelita?

Porady

Nasz układ trawienny tworzony jest między innymi przez jelita, które uczestniczą w procesie wchłaniania składników pokarmowych. Niestety, wiele osób uskarża się na pracę jelit, która nie przebiega tak jak powinna. Bardzo często to sami ponosimy za to jednak winę. Pojawia się w związku z tym pytanie jak dbać o jelita.

Co negatywnie wpływa na kondycję jelit?

To, jak pracują nasze jelita jest w dużej mierze uzależnione od prowadzonego stylu życia, a także diety. Tym, co wpływa na nie negatywnie są bez wątpienia wszelkie używki, do których zalicza się alkohol, papierosy, a także cukier. Także żywność wysoko przetworzona, po którą sięga mnóstwo osób, nie jest tym, za co jelita będą nam wdzięczne.

W jaki sposób dbać o jelita?

Co zrobić, aby jelita pracowały tak, jak powinny?

Przede wszystkim warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa w diecie. Jeśli musimy jeść mięso, to najlepiej sięgać po drób. Nie należy jednak jeść go częściej niż maksymalnie trzy razy w ciągu tygodnia. W codziennej diecie nie może również zabraknąć produktów, które dostarczają dużych ilości witamin z grupy B. Na pracę jelit korzystnie wpływa także błonnik, który działa jak swojego rodzaju miotełka.

Co jeszcze ma znaczenie?

Odpowiedź na pytanie jak dbać o jelita jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Sama dieta nie wystarczy, aby cieszyć się zdrowym i sprawnym układem pokarmowym. Koniecznie trzeba pamiętać również o aktywności fizycznej. Prawidłową pracę jelit zapewni nam około pół godziny ćwiczeń każdego dnia. Wpływa to bowiem na perystaltykę jelit. Warto przy tym wspomnieć, że aktywność fizyczna to również szereg dodatkowych korzyści.

Produkty, które jelita pokochają

Tym, za co nasze jelita będą nam szczególnie wdzięczne są produkty dostarczające dużych ilości kwasu mlekowego. Zalicza się do nich jogurty, kefiry, maślanki, kiszonki (kiszone ogórki oraz kiszona kapusta), ocet jabłkowy. Warto zadbać o to, aby na talerzu znajdowały się one możliwie jak najczęściej. Warto dodać, że wpływają one korzystnie również na procesy odpornościowe organizmu.

O jelita warto dbać. Każdy może sprawić, że będą one pracowały tak, jak należy. Warto przy tym pamiętać o naszych wskazówkach. Ich stosowanie to najprostsza droga do zdrowych jelit, które wreszcie przestaną sprawiać nam przykre niespodzianki.

Przeczytaj również: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/jak-dbac-o-jelita-dziecka