Udostępnianie danych na Facebooku: kto udostępnia?

Porady

Media społecznościowe są dzisiaj niezwykle popularne. Wielu z nas nie wyobraża sobie dzisiaj bez nich życia. Największą popularnością cieszy się Facebook, który ma miliony użytkowników na całym świecie. Jego nieodłącznym elementem jest udostępnianie rozmaitych danych. Zobaczmy, kto najczęściej udostępnia rozmaite posty na Facebooku.

Prowadzono szereg badań nad użytkownikami Facebooka i ich zachowaniami. Przyglądano się również udostępnianiu treści. Na podstawie uzyskanych wyników wyodrębniono sześć typów osobowości, które kierują się innymi motywami podczas udostępniania. Poniżej krótko je przedstawiamy.

Altruiści

To osoby, które udostępniają treści dlatego, aby być postrzeganymi jako osoby, którym los innych nie jest obcy. Najczęściej decydują się udostępniać te treści, które są najbardziej pomocne. Jednocześnie stawiają tylko na to, co uznać można za naprawdę wiarygodne.

Udostępnianie danych na Facebooku: kto udostępnia?

Karierowicze

To osoby, które udostępniają posty po to, aby inni odbierali je jako inteligentne i bardzo oczytane. Stawiają na te treści, które dotyczą biznesu, a także świata polityki. Nie udostępniają byle czego.

Hipsterzy

Do tej grupy zalicza się osoby młode, które cieszą się ogromną popularnością wśród swoich rówieśników. Korzystają chętnie nie tylko z Facebooka, ale również innych mediów społecznościowych. Te osoby decydują się na udostępnianie treści, dzięki którym będą odbierane jako twórcze i pomysłowe.

Bumerangi

To bardzo ciekawa grupa użytkowników Facebooka. Zalicza się do nich wszystkich tych, którzy decydują się na udostępnianie treści kontrowersyjnych. Chcą, aby inni postrzegali ich jako zaangażowanych w otaczającą rzeczywistość, a jednocześnie prowokujących. Udostępniając wybrane przez siebie treści, liczą na to, że inni będą na nie reagować.

Łącznicy

To osoby, które charakteryzowane są jako rozważne i  troskliwe. Udostępniają treści angażujące innych, ale jednocześnie wolno od jakichkolwiek kontrowersji.

Selekcjonerzy

To osoby pomysłowe, a jednocześnie uwzględniające innych. Dzielą się treściami z tymi osobami, które potencjalnie mogą być nimi zainteresowane.