Bezpieczne zakupy w e-sklepach

Porady

Zakupy w sieci robimy coraz częściej. Jest to bardzo wygodne i przyjemne. Nie musimy biegać od galerii handlowej do galerii, zakupy zrobimy siedząc wygodnie w fotelu przed komputerem czy smartfonem w ręce. Zachowajmy jednak pewną ostrożność.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję w sprawie zakupów i dokonamy przelewu pieniędzy, sprawdźmy, czy sklep rzeczywiście istnieje. W zakładce „kontakt” powinien być podany adres sklepu, numer telefonu, adres e-mail, numer REGON lub KRS. Na podstawie tych numerów możemy zweryfikować sklep. Ich brak powinien być dla nas dzwonkiem alarmowym.

Bezpieczne zakupy w e-sklepach

Jak zapłacić za zakupione towary?

Do wyboru mamy płatność przy odbiorze i przedpłatę. W niektórych sklepach możemy zakupione produkty odebrać osobiście i zapłacić przy odbiorze gotówkę. Najczęściej jednak wybieramy przedpłatę. Podajemy przy tym numer karty kredytowej lub przelewamy pieniądze na konto sprzedawcy. Zanim przelejemy pieniądze, sprawdźmy, czy w naszej skrzynce mailowej pojawiło się potwierdzenia zamówienia oraz czy konto, które zostało podane jest firmowe, czy prywatne. W przypadku, gdy jest to konto prywatne, lepiej nie przelewajmy na nie pieniędzy. Lepszym rozwiązaniem jest dokonanie płatności kartą. Karty posiadają tzw. chargeback. To rodzaj dodatkowego zabezpieczenia. W przypadku, gdy sklep nie wywiąże się z umowy, możemy złożyć w banku reklamacje. Gdy zostanie uznana przez bank, otrzymamy zwrot pieniędzy. Najmniejsze ryzyko związane jest z płatnością przy odbiorze. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe.

Czy można oddać towar kupiony w e-sklepie?

Mamy prawo zwrócić pełnowartościowy towar, który zakupiliśmy w sklepie internetowym w ciągu 14 dni. Nie musimy podawać przyczyn tej decyzji. Nie możemy jednak zwrócić wszystkich zakupionych towarów. Nie możemy oddać programów komputerowych, płyt z muzyką czy filmami, jeśli otworzyliśmy je z foliowego opakowania. Zwrot nie dotyczy także produktów, które mają krótki termin przydatności (np. żywność) oraz artykułów spersonalizowanych, na przykład uszytej na miarę garsonki czy garnituru.