Przetworniki ciśnienia

Przetworniki ciśnienia

Porady

Ciśnienie to jedno z najważniejszych zjawisk fizycznych, o których jednak dość rzadko pamiętamy. Mimo naszej ignorancji jest ono potrzebne praktycznie wszędzie. To dzięki odpowiednim poziomom ciśnienia wewnątrz materiałów nasze domy się nie zawalają.  Właściwe ciśnienie w oponach samochodowych pozwala nam bezpiecznie jeździć. Zły poziom ciśnienia krwi w naszych żyłach może być bardzo niebezpieczny, a ciśnienie atmosferyczne ma duży wpływ na nasze samopoczucie. W ogólnie rozumianym przemyśle ciśnienie jest jeszcze ważniejsze.

Pomiary ciśnienia

Trzeba wiedzieć, że zjawiska chemiczne mogą zachodzić w bardzo różny sposób w zależności od ciśnienia w ośrodku, w jakim zachodzą. Dotyczy to również zjawisk fizycznych, co możemy znać z warunków domowych i pracy szybkowaru. W przemyśle różnych szybkowarów jest cała masa, a pomiar ciśnienia jest tam ważniejszy, ponieważ jego nagły wzrost może doprowadzić do poważnej katastrofy.

Rodzaje przetworników ciśnienia

Pomiar ciśnienia może być banalnie prosty, ale może też stanowić wielkie wyzwanie, zwłaszcza przy bardzo wysokich poziomach ciśnienia lub wręcz odwrotnie, przy różnych stopniach próżni, czyli ciśnieniu niższym od atmosferycznego. Przetwornik ciśnienia często zaliczany jest do swojej własnej grupy, kiedy wykorzystywany jest:

  • W ciepłownictwie;
  • Do mierzenia ciśnienia w ciecz ach lepkich i krzepnących;
  • W przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie są wymagane podwyższone normy czystości oraz dokładności;
  • W warunkach niskich ciśnień;
  • W ośrodkach zagrożonych zapłonem lub wybuchem;
  • W sytuacjach, kiedy przetwornik jest czasowo zanurzany.

Są to oczywiście tylko przykłady. Wiele przetworników ciśnienia jest produkowanych z myślą o jednej, bardzo specyficznej formie ich wykorzystania.

Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na urządzenia inteligentne i urządzenia z wyświetlaczami. Są to dwie rożne grupy przetworników, które zwracają uwagę na problem odczytu wartości ciśnienia. Czasami nie da się tego zrobić przy mierniku i konieczne jest wysłanie informacji do stacji kontroli, na przykład przez Ethernet lub GSM.

Dodaj komentarz