Poznaj skuteczne sposoby na ból ucha

Porady

Ból ucha to jedna z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą się nam przydarzyć. Ból ten jest najostrzej odczuwanym przez człowieka bólem. Przyczyny jego wystąpienia bywają różne, ale zawsze powoduje dyskomfort i pogarsza samopoczucie. Jak radzić sobie z tym problemem i jakie sposoby na ból ucha są skuteczne?

Najczęściej ból ucha to dolegliwość, która wymaga interwencji farmakologicznej, najlepiej więc zwrócić się do lekarza. Można jednak w prosty sposób pomóc sobie i zmniejszyć uczucie bólu domowymi sposobami. Oto kilka z nich, które warto wypróbować.

Po pierwsze – odpowiednia higiena

Poznaj skuteczne sposoby na ból uchaNajważniejszą kwestią jeśli chodzi o ból ucha jest zapobieganie pojawiania się dolegliwości. Najprościej to zrobić, dbając o odpowiednią higienę. W ten sposób łatwo wyeliminować przyczynę powstawania stanów zapalnych i rozwoju bakterii, jakim jest zatkanie się przewodu słuchowego. Podczas czyszczenia ucha trzeba pamiętać, aby robić to w odpowiedni sposób. Patyczki higieniczne można wykorzystywać jedynie do higieny zewnętrznej części małżowiny, w żadnym przypadku środka ucha. W ten sposób można wepchnąć zalegającą woskowinę dalej i doprowadzić do powstania czopu i zatkania ucha. Najlepiej więc używać specjalnych sprayów do czyszczenia uszu np. Fonix, które pomagają usunąć woskowinę w bezpieczny sposób.

Gdy ucho już boli… Czyli domowe sposoby na ból ucha

Gdy dolegliwości bólowe już się pojawią, można wykorzystać domowe sposoby na uśmierzenie bólu:

  • ciepłe okłady – najlepiej do tego celu wykorzystać ręcznik, zmoczyć go w gorącej wodzie, a następnie położyć wilgotny na uchu. Trzymać do momentu ostygnięcia, a następnie można ponownie zmoczyć ręcznik.
  • suszarka – a konkretnie ciepło, które wydziela. To popularna i skuteczna metoda na zminimalizowanie bólu ucha, ale trzeba być ostrożnym. Powietrze z suszarki może być zbyt gorące i kiedy zbyt długo pozostawimy strumień powietrza skierowany w stronę małżowiny, możemy doprowadzić do jej poparzenia.
  • czosnek – ma udowodnione działanie bakteriobójcze, dzięki czemu stosowany jest w przypadku przeziębienia czy choroby. Na ból ucha też jak najbardziej pomoże. Nie warto jednak wkładać ząbków czosnku do środka ucha, bo może zatkać przewód słuchowy i w konsekwencji doprowadzić nawet do jeszcze większych dolegliwości.
  • cebula – podobnie jak czosnek wykazuje działanie bakteriobójcze. Należy ugotowaną i jeszcze ciepłą cebulę zawinąć w gazę i tak przygotowaną przyłożyć do ucha.
  • miętowa guma do żucia – dzięki temu, że miętowa guma zawiera mentol, udrażnia drogi oddechowe, w tym przewód Eustachiusza,
  • oliwka dla dzieci lub oliwa z oliwek – należy podgrzać oliwę, jednak niezbyt mocno, bo zbyt gorąca może poparzyć ucho, a następnie trzy do pięciu łyżeczek ciepłej oliwy zaaplikować bezpośrednio do ucha. Ból zniknie, ponieważ oliwa nawilża ucho i pomaga usunąć stan zapalny.

Przyczyn bólu ucha może być kilka, ale zawsze, gdy nie ma przeciwwskazań, można wspomagać terapię farmakologiczną domowymi sposobami. Pomogą uśmierzyć ból i przywrócą komfort w szybkim czasie,