Czy warto stosować spray do czyszczenia uszu?

Kosmetyki Moda Porady

Słuch to jeden z naszych najważniejszych zmysłów, a uszy to jeden z ważniejszych narządów. Wielu z nas stara się dbać o uszy na przykład unikając hałasu. Liczba osób, które wiedzą, jak należy prawidłowo myc uszy jest jednak niewielka. Zaczyna się to jednak powoli zmieniać. Zobaczmy, co robimy źle myjąc uszy; przekonajmy się w jaki sposób należy robić to prawidłowo.

Czy warto stosować spray do czyszczenia uszu?

 

 

Woskowina: czym ona jest?

Woskowina, która widoczna jest w naszym uszach jest naturalną wydzieliną, której obecność nie powinna nas dziwić. U różnych ludzi może ona mieć bardzo różny kolor – może być również dobrze bardzo jasna, przypominająca kolorem miód, jak i bardzo ciemna. W skład woskowiny wchodzi wydzielina produkowana przez gruczoły woskowinowe i łojowe oraz złuszczony naskórek. Woskowina ochrania ucho przez wysuszeniem, chroni je przed wilgocią, wiatrem, pyłem i kurzem oraz chorobotwórczymi drobnoustrojami odpowiedzialnymi za infekcje grzybicze i bakteryjne.

 

Jak usunąć woskowinę?

Mimo że woskowina pełni bardzo pożyteczna rolę, musimy ją usuwać. Jej nadmiar może bowiem stać się przyczyną problemów ze słuchem. Nadmiar woskowiny może bowiem doprowadzić do zatkania kanałów słuchowych korkiem woskowinowym. Do jego tworzenia bardzo często przyczyniamy się sami stosując do mycia uszu patyczki higieniczne. Możemy nimi myc tylko małżowinę, nie możemy wkładać ich do przewodu słuchowego. Postępując w ten sposób nie usuniemy woskowiny, ale wepchniemy ją w głąb przewodu słuchowego. Do usunięcia nadmiaru woskowiny wybierzmy dostępne w każdej aptece spraye do czyszczenia uszu. Są to preparaty na bazie olejów roślinnych. Nawilżają one skórę, łagodzą ewentualne podrażnienia, zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej usunięcie. Dodatkowo zapobiegają gromadzeniu się jej nadmiernej ilości. Spray do czyszczenia uszu może być stosowany nie tylko przez osoby, które nie  mają żadnych problemów ze słuchem, ale także przez osoby, które noszą aparat słuchowy. Są polecane osobom, które często ciepią na zapalenie ucha zewnętrznego.