Jak wygląda sprzedaż leków w internecie?

Porady

Przybywa w naszym kraju osób, które kupują leki w internecie. W sieci sprzedaż leków prowadzą nie tylko apteki internetowe, ale także osoby prywatne. Czy kupowanie leków za pośrednictwem internetu nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i życiu?

 Już od dłuższego czasu można zauważyć, że w internecie sprzedażą leków zajmują się osoby prywatne

Bardzo często osoby te proponują nabycie leków, których dany pacjent nie wykorzystał podczas terapii. Bez problemu – wystarczy dołączyć do grupy internetowej lub zarejestrować się na forum internetowym –  można więc zakupić zarówno leki bez recepty jak i te, które wydawane są

wyłącznie na receptę. Pamiętajmy, że kupując i zażywając tak zakupione leki narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko swoje zdrowie, ale także życie. Skąd mamy wiedzieć w jakich warunkach osoba sprzedająca lek go przechowywała? Bardzo często leki sprzedawane przez osoby prywatne mają uszkodzone opakowanie, nie mają też ulotki informacyjnej. Nie dowiemy się więc jaka bez bezpieczna dawka leku, jakie są skutki uboczne, które lek może wywoływać. Do tego nawet, gdy poznamy skład leku nie będziemy mieli pewności, że jest on oryginalny, a nie tylko podróbką.

Jak wygląda sprzedaż leków w internecie?

Zażywanie tak zakupionych leków to z naszej strony skrajna nieodpowiedzialność

Legalną sprzedaż leków w internecie mogą prowadzić wyłącznie apteki działające w oparciu o aptekę stacjonarną lub punkt apteczny. Apteki te posiadają zezwolenie wydane przez jeden z wojewódzkich oddziałów Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Apteka internetowa, która ma zezwolenie na wysyłkową sprzedaż leków nie ma w swoim asortymencie preparatów wydawanych na receptę.

Osoby prywatne nie mogą sprzedawać leków. Handel lekami przez osoby, które są do tego nieuprawnione zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 2 lat. Odpowiedzialność ta grozi tylko sprzedającym. Ale kupujący powinni mieć świadomość, że zażywanie leków kupionych w sieci od osób prywatnych może być przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Może też zakończyć się śmiercią.