Dane, których nie powinniśmy udostępniać na Facebooku

Porady

Obecnie social media cieszą się  ogromna popularnością. Najwięcej osób z całego świata korzysta z Facebooka. Wielu z nas bardzo chętnie udostępnia różnego rodzaju posty. Bardzo często udostępniamy także zdjęcia lub filmy, które mogą oglądać nieznajome osoby, wśród nich mogą być przestępcy. Bardzo często stajemy się ich łupem z winy nas samych – udostępniamy zbyt wiele informacji ze swojego życia prywatnego. Są informacje, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy ujawniać na Facebooku. Zobaczmy, jakie one są.

Miejsce pracy i adres zamieszkania

Są to dane, których nie powinniśmy zamieszczać na Facebooku. Przestępcy to ludzie w wielu przypadkach bardzo inteligentni, informacji o potencjalnych ofiarach szukają chętnie w Internecie, także na portalach społecznościowych. Udostępniając swój domowy adres oraz ujawniając miejsce pracy sami prosimy się o to, aby paść ofiarą złodziei.

Nazwisko rodowe/panieńskie

Aby uzyskać dostęp do darmowej skrzynki pocztowej musimy wypełnić formularz, w którym znajduje się  pytanie pomocnicze. Ma nam ono pomóc odzyskać dostęp do usługi w sytuacji, gdy zapomnimy hasło dostępu. Kobiety bardzo często wybierają nazwisko panieńskie. Informację o tym, jakie nazwisko nosiły wcześniej chętnie zamieszczają na własnym profilu. To gratka dla osób, które chcą włamać się na naszą pocztę czy konto. Nazwisko panieńskie (nasze lub matki) to kolejna informacja, której nie powinniśmy udostępniać.

Dane, których nie powinniśmy udostępniać na Facebooku

Numery telefonów i daty urodzenia

Nie powinniśmy udostępniać zarówno daty urodzenia swojej i członków swojej rodziny, jak również numerów telefonów. Są to dane wrażliwe, których ujawnienie może stać się przyczyną dużych problemów finansowych. W sytuacji, gdy jednak musimy podać takie dane, to podajmy wyłącznie imię i datę urodzenia, ale nigdy nie podajmy roku, w którym się urodziliśmy.

Nie powinniśmy podawać do publicznej wiadomości również informacji o swojej rodzinie (przede wszystkim informacji o dzieciach!), o tym, czy jesteśmy osobą samotną czy pozostającą w związku.