Słów kilka o koszulce polo

Moda

Słów kilka o koszulce polo

Wśród ponadczasowych, klasycznych elementów męskiej garderoby nie może zabraknąć koszulki polo. Jakimi cechami charakteryzuje się ta koszulka? Do jakich stylizacji najlepiej pasuje?

O historii koszulki

Gdyby nie pewien przypadek, najprawdopodobniej nie widywalibyśmy dzisiaj na ulicach mężczyzn w koszulkach polo. Współczesne koszulki polo wywodzą się w prostej linii od koszulek noszonych przez tenisistów. Z kolei przodkiem tych koszulek są te, które nosili gracze w polo. Jako pierwszy na korcie tenisowym pojawił się Rene Lacoste. Miało to miejsce w roku 1926. Koszulka, w której na korcie pojawił się R. Lacoste miała krótkie rękawy, miękki kołnierzyk oraz zapinany na guziki dekolt. R. Lacoste sam zaprojektował tę koszulkę. Pojawienie się Lacoste wzbudziło na kortach ogromną sensację. Ale inni gracze szybko ją polubili. Popularność koszulki sprawiła, że R. Lacoste zdecydował się założyć firmę, której specjalnością stały się koszulki i inne elementy garderoby dla tenisistów. Firma nadal działa, jej flagowym produktem nadal są koszulki polo.

Jak koszulka trafiła do kanonów mody?

Na ulicach najpierw amerykańskich miast koszulka pojawiła się w latach 50-tych. Jako pierwsi nosili ją wyłącznie zamożni studenci. To oni są uważani za twórców eleganckiego, prestiżowego, ale luźnego stylu preppy. Elementy garderoby w tym stylu mają sportowe korzenie. W stylizacjach pojawiły elementy zaczerpnięte z takich dyscyplin, jak: żeglarstwo, golf, tenis, polo. Ubrania w stylu preppy charakteryzują się wysoką jakością tkanin, z których zostały uszyte, prostym krojem, ale także dużą elegancją. Do klasycznych już ubrań stylu preppy należy koszulka polo.

Cechy charakterystyczne dla koszulki polo

Koszulki polo wyróżnia przede wszystkim tkaniną. Szyje się je z bawełnianej dzianiny – piki. Jej zewnętrzna strona jest szorstka, wewnętrzna bardzo miękka, a przez to bardzo przyjemna. Inna cecha charakterystyczna to sztywny kołnierzyk. Klasyczna koszulka powinna mieć dekolt zapinany na 2, 3 guziki. Zapinana na większą ilość guzików lub na suwak traci swój klasyczny charakter.

Dodaj komentarz