Jaki rodzaj męskiego płaszcza wybrać?

Moda

Jaki rodzaj męskiego płaszcza wybrać?

Mężczyźni, którzy chcą ubierać się z klasyczną elegancją mają czasem ogromny problem z wybraniem dla siebie właściwego okrycia wierzchniego. Być może jest to spowodowane tym, iż w sklepach jest bardzo duży różnego rodzaju płaszczy wiosennych i letnich.

Dyplomatka

Jest płaszczem klasycznym, ponadczasowym i bardzo eleganckim, a więc takim, który sprawdza się przy formalnych stylizacjach. Panowie mogą wybrać dyplomatkę jedno- lub dwurzędową. Różnica pomiędzy nimi polega tylko na tym, że jedne mają jeden rząd guzików, drugie dwa. Zarówno jedno- i dwurzędowe płaszcze typu dyplomatka są mocno wcięte w talii. Mają one także wycięcie bardzo podobne to tego stosowane w marynarkach. Stąd też nie zakrywają one koszuli i krawata. Na dyplomatyki wybierane są materiały wełniane, które mają niską gramaturę. Dlatego też głównie są noszone, jako okrycie wierzchnie przejściowe.

Bosmanka

Ma większe wycięcie od dyplomatki. Kolejna różnica pomiędzy tymi rodzajami płaszczy to ich długość: bosmanka jest krótsza. Jeśli chcemy, aby stanowiła ona dobrą ochronę przed wiatrem, to wybierajmy taką, która sięga do połowy ud. Bosmanka nie może być za krótka, idealna zasłania marynarkę. Płaszcz ten jest bardzo uniwersalny. Można ją zakładać, jako okrycie wierzchnie do eleganckich strojów, ale także bardziej swobodnych utrzymanych w stylu casualowym. Ma dwa rzędy guzików, szerokie klapy i wysoki kołnierz. Jest idealna na wietrzne wiosenne dni, sprawdza się także zimą. Klasyczna bosmanka jest granatowa.

Trencz

To ponadczasowy fason płaszcza, dostępny także w damskiej wersji. Jest to płaszcz dwurzędowy,który z przodu ma 10 guzików ułożonych w dwóch rzędach. Tylko pięć z nich można zapiąć. Niezbędnym detalem w przypadku trencza jest pasek. Trencz, po polsku nazywany prochowcem, pasuje na wiele różnorodnych okazji.

Kurtka husky

Panowie, którzy wolą bardziej swobodne okrycie wierzchnie, którzy niekoniecznie czują się dobrze w płaszczach mogą dla siebie wybrać pikowaną kurtkę husky. Kurtka ta na stałe wpisała się do kanonów męskiej swobodnej elegancji.

Dodaj komentarz