Jak dzielą się garnitury jednorzędowe?

Moda

Jak dzielą się garnitury jednorzędowe?

Są okazje w życiu każdego mężczyzny, na które koniecznie powinien założyć garnitur. To dlatego jest ten element garderoby, który koniecznie powinien znaleźć się w każdej męskiej szafie. Do szczególnie popularnych wśród mężczyzn fasonów garniturów należą jednorzędowe. Jak się one dzielą?

Garnitury jednorzędowe zostały podzielone na trzy kategorie:
wizytowe;
biurowe;
sportowe.

Garnitury o charakterze wizytowym

Ten typ garniturów nazywany jest także wieczorowymi. Ta druga nazwa nawiązuje do godzin, w których najczęściej panowie je noszą, czyli do godzin wieczornych (wyjątkiem jest na przykład ślub. W Polsce ceremonie ślubne najczęściej odbywają się już w godzinach popołudniowych). Cechy charakterystyczne klasycznego garnituru wizytowego to przede wszystkim szpiczaste i zamknięte klapy oraz wcięte i proste kieszenie, które nie mają patek. Niektóre garnitury jednorzędowe są trzyczęściowe. Wtedy oprócz spodni i marynarki jest także kamizelka. Spodnie od garnitury wizytowego są pozbawione mankietów. Do tych garniturów nosi się tylko białe koszule z podwójnymi mankietami (są zapinane na spinki). Dodatki to krawat lub mucha. Tkaniny, z których szyje się garnitury wizytowe są czarne lub w różnych odcieniach granatu.

Garnitury o charakterze biurowym

Ich marynarka ma klapy otwarte oraz dwa rozcięcia z tyłu. Kolejny detal charakterystyczny dla garniturów biurowych to zakończone patkami proste kieszenie. Czasem w garniturach tych jest jeszcze jedna dodatkowa kieszonka tak zwana biletówka. Do szycia garniturów biurowych najczęściej wykorzystuje się gładkie tkaniny. Chociaż można je szyć także z tkanin w prążki. Najczęściej wybierane kolory tkanin: granat, szary, rzadziej brąz.

Garnitury o charakterze sportowym

Zdecydowana większość marynarek w tych garniturach ma otwarte klapy i tylko jedno rozcięcie z tyłu. W zależności od modelu kieszenie w marynarce mogą być nakładane lub skośne. Spodnie od garnituru sportowego zakończone są mankietami. Garnitury o charakterze sportowym można nosić z dowolnie wybranymi koszulami.

Dodaj komentarz