Są rany, których leczenie jest bardzo długie i trudne. Zmiana tradycyjnego opatrunku w wielu przypadkach związana jest z dużym dyskomfortem dla pacjenta. Niedogodności związane ze zmianą opatrunku można dzisiaj wyeliminować; na rynku już od dłuższego czasu dostępne są nowoczesne środki. Należą do nich żele hydrokoloidowe. Można je stosować na różnego rodzaju rany. Zobaczmy na jakie.
Rodzaje ran w przypadku, których żel hydrokoloidowy może być stosowany
Zastosowań żeli hydrokolodiwych jest naprawdę bardzo wiele. Zdecydowanie najczęściej stosowane są w leczeniu odleżyn – ran, które powstają na skutek długotrwałego ucisku na daną część ciała. Odleży są bardzo poważnym problemem osób trwale unieruchomionych; nieleczone zmniejszają przeżywalność. Dlatego leczenie odleżyn jest tak bardzo ważne; do tego nie można zapominać o większym komforcie pacjentów. Bardzo szybką poprawę żele hydrokoloidowe przynoszą także w przypadku leczenia oparzeń. Ale uwaga! Mogą być tylko stosowane na oparzenia, które zostały zakwalifikowane przez lekarza jako oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia. Te nowoczesne środki sprawdzają się także w przypadku ran pooperacyjnych.
Jakich ran nie można leczyć żelami hydrokoloidowymi?
Żele hydrokoloidowe sprawdzają się w leczeniu wielu ran, są jednak i takie, które nie mogą być nimi leczone. Do tych ran należą owrzodzenia tętnicze i ukąszenia. Żele hydrokoloidowe nie mogą być używane również do leczenia oparzeń trzeciego stopnia. Również rany o podłożu kiłowym czy gruźliczym nie mogą być leczone tymi preparatami.
Gdzie można kupić żel hydrokoloidowy?
W leczeniu ran żele hydrokoloidowe stosuje się mniej więcej od 30 lat. Kupienie ich dzisiaj nie żadnym problemem. Na stałe mają je w sprzedaży duże, sieciowe apteki. W tych mniejszych mogą zostać sprowadzone na zamówienie. Żele hydrokoloidowe można kupić również w aptekach internetowych.
Żele hydrokoloidowe to przełom w leczeniu wielu ran. Dzięki nim możliwe stało się wyleczenie nawet odleżyn i innych trudno gojących się ran.