Uzupełniamy poziom elektrolitów napojami izotonicznymi

Kosmetyki Moda Porady

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są niezbędne do prowadzenia prawidłowej gospodarki wodnej; bez elektrolitów organizm nie może się obejść. Są one wydalane między innymi z potem. Do ich utraty może więc dojść zarówno podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, jak i podczas upałów. Poziom magnezu, potasu, wapnia i sou można w takiej sytuacji uzupełnić sięgając po napoje izotoniczne. Zobaczmy, jakie mają one właściwości.

Uzupełniamy poziom elektrolitów napojami izotonicznymi

Ogólnie o napojach izotonicznych

Zadaniem napojów izotonicznych jest troska o to, aby mimo intensywnego wysiłku fizycznego w organizmie została zachowana równowaga płynów ustrojowych. W składzie napojów izotonicznych, które przeznaczone są dla sportowców oprócz magnezu, potasu i sodu są także węglowodany. Dzięki temu napoje te dodają także energii. Warto w tym miejscu podkreślić, że napoje izotoniczne to nie napoje energetyczne; pomiędzy tymi napojami są naprawdę bardzo duże różnice. Napoje izotoniczne w odróżnieniu od energetycznych zawierają o wiele mniej cukru. Do tego ilość dwutlenku węgla, która znajduje się w napojach izotonicznych jest minimalna. Picie napojów izotonicznych to z jednej strony sposób na to,a by utrzymać odpowiedni poziom wody w organizmie, a z drugiej strony sposób na dostarczenie makro- i mikroelementów, dzięki którym możliwe jest rozbudowanie mięśni.

Dla jakich sportowców przeznaczone są napoje izotoniczne?

Napoje te są szczególnie polecane osobom uprawiającym górska turystykę pieszą, kolarzom oraz osobom, które uprawiają biegi – w szczególności te długodystansowe.

Napoje hipertoniczne rodzajem napojów izotonicznych

Napoje izotoniczne stanowią dość dużą grupę produktów. Są wśród nich między innymi napoje hipertoniczne. Są to napoje zawierające znacznie więcej cukru i soli niż ilość znajdująca się w naszym organizmie. Mniejsze stężenie soli oraz cukru niż nasz organizm zawierają z kolei napoje hipotoniczne.

Ryzyko odwodnienia można zminimalizować pijąc napoje izotoniczne. Chronią one także przed niebezpiecznym spadkiem poziomu elektrolitów.