Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu?

Kosmetyki Moda Porady

Na problemy ze słuchem skarży się coraz więcej osób. Są to nie tylko osoby w starszym wieku, ale także dzieci i nastolatki. Po części problemy ze słuchem są efektem tego, że żyjemy w otoczeniu coraz bardziej głośnych dźwięków, które działają negatywnie na nasz narząd słuchu. Ale problemy ze słuchem mogą być także skutkiem korka woskowinowego, który zatkał przewód słuchowy i sprawił, że gorzej słyszymy. Co zrobić, aby nie mieć takiego problemu?

Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu?

 

Czym jest woskowina?

Jasnomiodowa lub ciemnobrunatna wydzielina, która widoczna jest w uszach to woskowina. Powstaje ona z produkowanej przez gruczoły woskowinowe wydzieliny oraz ze złuszczonego naskórka. Jest ona dla naszych uszu bardzo pożyteczna. Chroni je przed wiatrem, pyłkami, wilgocią, owadami i bakteriami oraz grzybami.

Jak się jej pozbyć?

Nadmiar woskowiny jest samoistnie usuwany na zewnątrz ucha. Dlatego też uszy powinniśmy myc tylko wilgotnym palcem. Do mycia uszu nie możemy stosować patyczków kosmetycznych, bo tylko upchamy nimi wydzielinę głębiej. Gdy chcemy pozbyć się woskowiny i uniknąć powstania korka woskowinowego, który zatykając przewód słuchowy sprawi, że będziemy gorzej słyszeć, zakraplamy do ucha specjalny spray. Znajdujące się w jego składzie oleje roślinne bardzo szybko rozpuszczą woskowinę i sprawią, że komórki rzęskowe znajdujące się w przewodzie słuchowym wymiotą jej nadmiar na zewnątrz. Taki zabieg możemy wykonywać raz na 1-2 tygodnie. Spray do czyszczenia uszu mogą stosować osoby, które noszą aparat słuchowy. Może być stosowany także u dzieci od 1. roku życia, a u młodszych po konsultacji z pediatrą. Spray polecany jest także osobom, które maja skłonności do infekcji zapalnych ucha zewnętrznego oraz tym, którzy bardzo często korzystają z basenu. Wygodny, specjalnie wyprofilowany aplikator umożliwia wygodne zakroplenie spray do uszu w każdej pozycji: na siedząco, na stojąco, na leżąco.

Prawidłowa higiena uszu pozwoli na uniknąć problemów ze słuchem. Usuwanie nadmiaru woskowiny ułatwiają spraye do czyszczenia uszu.