Elektrolity: czy są i jaką pełnia rolę?

Kosmetyki Moda Porady

Elektrolity pełnią w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Najważniejsze z nich to sód, potas, wapń i magnez. Są one rozpuszczalne w płynach ustrojowych. Dostarczamy je organizmowi z pożywieniem, wodą oraz innymi płynami. Poznajmy je bliżej, sprawdźmy, dlaczego ich niedobory są groźne dla organizmu.

Elektrolity: czy są i jaką pełnia rolę?

 

Źródła elektrolitów

Źródłem elektrolitów jest dla organizmu sól kuchenna – dodając sól do potrwa, dostarczamy jednocześnie jonów tej soli. Z kolei źródłem potasu są:

  • Duże ilości zawiera również sok pomidorowy;
  • ziemniaki;
  • suszone morele;

Z kolei najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory. Wapnia dostarczają także sardynki. Ale uwaga! Jemy te rybki w całości – nie odrzucamy ości! Dużą ilość wapnia zawiera również ciemne pieczywo oraz rośliny strączkowe. Z kolei najwięcej magnezu zawiera kakao oraz czekolada. Mniejsze ilości zawiera także kasza gryczana oraz płatki owsiane.

 

Jaką rolę pełnią elektrolity?

Elektrolity są odpowiedzialne za gospodarkę wodną organizmu. Przyłączają one cząsteczki wody i transportują je do wszystkich komórek naszego ciała. Bez ich obecności nie jest w stanie funkcjonować układ nerwowy; elektrolity przewodzą bowiem impulsy nerwowe. Odpowiednie stężenie elektrolitów jest niezbędna także do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego – także największego z nich, serca. W przypadku niedoboru elektrolitów dochodzi do zaburzeń jego pracy.

 

Jakie są objawy niedoboru elektrolitów?

W przypadku, gdy w organizmie jest zbyt niski poziom elektrolitów, pojawiają się takie objawy, jak:

  • drżenie, kurcze i ból mięśni;
  • obrzęki kończyn;
  • brak energii;
  • senność.

Jeśli w nie zaczniemy natychmiast reagować, może dojść do nasilenia objawów. Kolejne objawy niedoboru elektrolitów to między innymi omdlenia, zaburzenia rytmu pracy serca, paraliż. Wzmożona łamliwość kości to także może być efekt niedoboru elektrolitów w organizmie.

Do utraty elektrolitów dochodzi między innymi podczas biegunki lub wymiotów. Ich niedobór można uzupełnić specjalnymi preparatami.