Żywienie psa – kilka słów o porcjach

Porady

Jeśli ktoś posiada już psa, wie zapewne, że większość z nich to łasuchy. Nawet jeśli są właśnie po jedzeniu i tak potrafią podbiegać do lodówki, gdy tylko się otworzy. Ciągle czekają na coś smakowitego i spoglądają na właściciela przymilnym wzrokiem, żeby tylko dostać coś jeszcze!

Ogólnie rzecz biorąc nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby dodatkowo czymś swojego pupila poczęstować, jednak niektórzy właściciele uważają ten apetyt za informację o głodzie zwierzęcia i potrafią naprawdę bardzo utuczyć swojego pupila. Tymczasem pies raczej nie potrafi sobie dawkować jedzenia i zje tyle, ile akurat dostanie – to człowiek powinien czuwać nad jego zdrowiem! Oczywiście, istnieją różne psy, zatem nie można generalizować, jednak ogólnie rzecz biorąc wielkość porcji jest bardzo ważna! Ile powinien jeść pies? Od czego to zależy?

Żywienie psa – kilka słów o porcjach

Kiedy i jakie porcje?

Pies powinien jeść zgodnie z przyjętymi nawykami – podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do spacerów. Organizmy zwierząt domowych przyzwyczajają się do rytuału, który wprowadza ich właściciel, dlatego warto się go trzymać. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu nastąpi czasem odstępstwo od normy, trudno. Ważne jest jednak, żeby nie wprowadzać w kwestii żywienia chaosu, ponieważ organizm zwierzęcia po prostu się rozreguluje. Można mu podawać jedzenie dwa, trzy, albo i cztery razy dziennie. Lepiej dzielić pożywienie na porcje, dodawane co jakiś czas, niż dawać jedną większą. Niektóre psy zjedzą wszystko od razu, a potem będą głodne. Takie rozepchanie żołądka również nie będzie im służyć.

Od czego to zależy?

Wielkość porcji uzależniona jest od wielu różnych czynników. Przede wszystkim znaczenie ma rasa psa oraz jego wielkość. Im większe psy, tym oczywiście więcej pożywienia trzeba będzie im dostarczać. Czasem są to naprawdę spore ilości, dlatego warto dokładnie przeczytać poradnik związany z pielęgnacją konkretnej rasy – tylko na tej podstawie można przyjąć poprawne ilości oraz sposób żywienia. Dobrze jest pamiętać i o tym, że wielkość porcji uzależniona jest od rodzaju pokarmu, który podajemy. Możemy dać więcej pokarmu wilgotnego, mokrego. Jednak jeśli podajemy psu pokarm suchy, wówczas jego ilość powinna być kilka razy mniejsza.

Źródło: https://petstation.pl/ile-powinien-jesc-pies-kilka-slow-na-temat-karmienia/