Sprawdź organizatora obozu

Sprawdź organizatora obozu

Porady

Wielu rodziców posyła swoje dzieci podczas tradycyjnych ferii zimowych na zorganizowane obozy. Jest to dla nich najlepsze wyjście, zarówno w sensie finansowym, jak i też urlopowym. Można bowiem w ten sposób zapewnić wypoczynek dziecku, samemu nie wykorzystując dni urlopowych, które przydadzą się w czas wakacji. Zanim jednak poślemy nasze dzieci na obozy zimowe, to dokładnie sprawdźmy, kto je organizuje.

Przede wszystkim upewnij się, czy biuro spełnia warunki formalne nakładane na organizatorów wypoczynku. Fakt ten bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy stwierdzić czy dany podmiot posiada wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych. Organizatora posiadającego taki wpis odnajdziemy w bazie Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych. Sam organizator powinien też posiadać dokument, który poświadcza uzyskanie takiego wpisu. Kolejnym krokiem jest stwierdzenie, czy organizator obozu zimowego ma gwarancję ubezpieczeniową. To obowiązkowy punkt, który musi wypełnić każde biuro podróży i jest to zabezpieczenie interesów klientów na wypadek ogłoszenia upadłości biura. To z gwarancji pokrywane są na przykład koszty powrotu z wypoczynku, wypłacane rekompensaty za niewykorzystany wypoczynek. Pamiętajmy też, że każdy obóz czy kolonia musi zostać zgłoszona do Kuratorium Oświaty na dwadzieścia jeden dni przed rozpoczęciem wypoczynku. Organizator na bieżąco powinien udostępnić numery zezwoleń takiego zgłoszenia na każdy turnus w poszczególnej placówce. O tym, czy organizator dokonał takiego zgłoszenia, możemy się przekonać, sprawdzając te informacje na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeżeli stwierdzimy, że organizator wypoczynku dla naszego dziecka posiada wszystkie wspomniane wyżej dokumenty, to znaczy, że miejsce, w którym będzie nasze dziecko, przeszło kontrolę Straży Pożarnej oraz jest rozpoznane przez SANEPID jako miejsce żywienia zbiorowego.

Już na własną rękę możemy sprawdzić na stronie organizatora, jak wyglądały poprzednie obozy zimowe. Zazwyczaj udany wypoczynek jest utrwalony na zdjęciach, filmach i sam organizator chętnie się nimi chwali. Kiedy takowe nie występują, to znak, że powinniśmy mieć się na baczności.

Dodaj komentarz