Kilka słów o pracy zdalnej

Porady

Coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna, czyli taka, którą wykonuje się za pośrednictwem Internetu. Dzieje się tak nie bez powodu. Ma ona mnóstwo zalet, dzięki którym wybierana jest przez coraz większą liczbę osób. Zobaczmy, dlaczego praca przez Internet to świetny pomysł.

Na czym polega praca zdalna?

W przypadku pracy zdalnej obowiązki wykonujemy w domu bądź dowolnie wybranym przez siebie miejscu. W zależności od umowy, jaką mamy podpisaną z pracodawcą albo dostaniemy niezbędny do pracy sprzęt, albo będziemy musieli zakupić go za własne pieniądze. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na łączony system pracy. W tym przypadku przez kilka dni w tygodniu pracownik pracuje zdalnie, w pozostałe dni pojawia się w firmie.

W jakim trybie?

Praca przez Internet może odbywać się w jednym z dwóch trybów. W grę wchodzi tryb ośmiogodzinny i znacznie częściej stosowany tryb elastycznych godzin pracy. To właśnie elastyczne godziny pracy uważane są za największy atut pracy przez Internet.

Kilka słów o pracy zdalnej

Sprawdź firmę przed rozpoczęciem współpracy

Zanim rozpoczniemy współpracę z firmą oferującą pracę zdalną należy ją bardzo dokładnie sprawdzić. Warto zapoznać się z opiniami na jej temat, jakie krążą w sieci. Trzeba również sprawdzić, jak firma radzi sobie na rynku. Pozwoli to uniknąć wpadki polegającej na nawiązaniu współpracy z firmą nieuczciwą, która nie rozlicza się ze swoimi pracownikami.

Na jakiej umowie?

To, na podstawie jakiej umowy będziemy wykonywać swoją pracę uzależnione jest od firmy, z którą nawiązujemy współpracę. W przypadku pracy przez Internet najczęściej stosowane są umowy cywilnoprawne. Chętnie stosowana jest zwłaszcza umowa o dzieło. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące prawo pracy dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej na podstawie umowy o pracę.

Dlaczego warto?

Praca zdalna to mnóstwo zalet. Przede wszystkim pracujemy z dowolnie wybranego miejsca. Nie musimy siedzieć osiem godzin przy niedopasowanym do nas biurku. Sami organizujemy sobie kąt do pracy. Może to być na przykład wygodna sofa z niewielkim stolikiem. Jeśli tylko mamy taką ochotę, możemy pracować nawet w łóżku.