Farba odporna na zabrudzenia

Porady

Farba odporna na zabrudzenia

Kiedy jesteśmy zmuszeni wyremontować lub po prostu pomalować pomieszczenia, w których ściany narażone są na częsty kontakt z zabrudzeniami, to musimy zadbać, aby substancja, którą wybierzemy, była odpowiednio zmywalna i odporna na zabrudzenia.


Farba zmywalna to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy zmuszeni są na przykład do pomalowania korytarza w szkole lub w szpitalu, czy choćby pokoju dziecięcego. W każdej z tych przestrzeni nie brakuje okazji do brudzenia ściany i nawet najlepsze i najdroższe farby nie zatrzymają procesu niszczenia ścian. Efektem po kilku tygodniach lub miesiącach, pomalowana ściana wygląda jak stara i jest zwyczajnie brudna. Farba zmywalna, aby była skuteczna, musi być oznaczona odpowiednią klasą.

Ta określa ile cyklów zmywania, może wytrzymać substancja, bez uszczerbku na jej jakości oraz kolorze

Największą odpornością na zmywanie, a przy okazji także na uszkodzenia mechaniczne charakteryzują się farby lateksowe. Nie pozwalają na odbijanie zabrudzeń, co jest decydujące na przykład w przedpokoju każdego mieszkania, gdzie ubierając się, wielokrotnie podpieramy się o ścianę, skutecznie pozostawiając na niej zabrudzenia z naszych dłoni. Dodatkowo w odróżnieniu od innych farb nie blakną tak szybko, co daję gwarancje dłuższej żywotności przy zachowaniu odpowiedniej jakości.

Każda taka farba, aby zostać dopuszczona do sprzedaży na rynku europejskim, musi spełnić normy narzucone przez Unię Europejską

Normy ten pozwalają na oznaczenie ich danymi numerami, które podpowiedzą nam, ile cyklów szorowań wytrzyma dany produkt. Statystyczna farba powinna bez negatywnych wpływów na jakość wytrzymać nawet do czterech tysięcy szorowań. Inny współczynnik informuje nas z kolei, po ilu cyklach następuje utrata grubości pierwotnej danej farby. Najsłabsze farby oznaczone są symbolem klasy piątej. Najlepsze, czyli najbardziej odporne na ścieranie oczywiście jedynką. W praktyce oznacza to, że najgorsze farby tego typu możemy myć tylko i wyłącznie suchą ścierką, co niekorzystnie wpłynie na efekt i jakość mycia ściany.

Przeczytaj też: