CNP i OBWF – czyli o wyjątkowym ośrodku onkologicznym

Porady

Onkologia jest ważną dziedziną medycyny, zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych. W tej chwili są to choroby, na które niestety zapada coraz więcej osób i chociaż posiadamy coraz to nowsze oraz skuteczniejsze metody leczenia, nadal potrzebujemy kolejnych odkryć. Być może dojdzie do nich w jednostkach CNP i OBWF, czyli w Centrum Naukowo-Przemysłowym i Oddziale Badań Wczesnych Faz. To ośrodki, stworzone przez Roche we współpracy z Centrum Onkologii-Instytutem im. Marii Curie Skłodowskiej. Dlaczego placówki te są tak wyjątkowe?

Innowacyjne badania

Nauka potrzebuje nowych odkryć, by poradzić sobie z problemami, które do tej pory nie znajdują stosownego rozwiązania. W medycynie jest to szczególnie ważne, ponieważ liczy się czas – a walczy się o ludzkie życie. OBWF to pierwszy w naszym kraju ośrodek onkologiczny, w którym naukowcy mogą brać czynny udział w prowadzeniu prac dotyczących nowych leków. Wszystko dzieje się na wczesnym etapie, a dzięki prowadzonym badaniom zwiększa się szansa na opracowanie jeszcze skuteczniejszych metod leczenia.

CNP i OBWF - czyli o wyjątkowym ośrodku onkologicznym

Szansa na nowe terapie

Ośrodek nie jest zamknięty. Chociaż pracuje w nim wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem, to jednak współpracować z nim mogą wszystkie firmy czy instytucje, które pragną rozwijać nowe terapie w Polsce i którym nie jest obojętny los tysięcy chorych. Im więcej zespołów będzie ze sobą współpracować i im większe nakłady będą przeznaczane na badania, tym szybciej odrzuci się niewłaściwe teorie i wynajdzie właściwe lekarstwa oraz terapie.

Nauka Ratuje Życie

Centrum Naukowo-Przemysłowe oraz Oddział Badań Wczesnych Faz to ośrodki powstałe na mocy programu Nauka Ratuje Życie. To jedna ze składowych pierwszego filaru programu (Inwestycje w polską gospodarkę). Program został opracowany przez firmę Roche i w Polsce realizowany jest od 2017 roku, a jego celem jest wdrożenie w naszym kraju cennych innowacji, które mogą się przyczynić do polepszenia sytuacji pacjentów. Firma wspiera również naukę w Polsce i tworzy edukacyjne sale podań leków.