Żele hydrokoloidowe: doskonałe środki na rany

Kosmetyki Moda Porady

Większość ran goi się bardzo szybko, wystarczy nakleić plaster, aby po kilku dniach nie pozostał po nich żaden ślad. Są jednak i takie rany, które goją się bardzo trudno, rany w przypadku, których tradycyjne metody leczenia zawodzą. W takich przypadkach warto wypróbować żel hydrokoloidowy, który powinien poradzić sobie z ranami bardzo trudnymi do wyleczenia. Jak działa ten środek? W jakich sytuacjach warto go kupić?

Żele hydrokoloidowe: doskonałe środki na rany

 

Kiedy można stosować żel hydrokoloidowy?

Zastosowanie tego środka jest bardzo szerokie. Jest skuteczny nawet w przypadku ostrych, przewlekłych ran. Warto po niego sięgnąć, gdy u osoby trwale unieruchomionej pojawiła się odleżyna – rodzaj rany, której leczenie jest naprawdę bardzo trudne. Żel hydrokoloidowy sprawdza się również w leczeniu ran po operacjach i różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych. Warto z niego korzystać również do leczenia stopy cukrzycowej (efekty, które daje są wyjątkowo dobre), powierzchniowych oparzeń i otarć skóry, owrzodzeń kończyn dolnych.

Jak działa?

Przede wszystkim żel hydrokoloidowy przyspiesza gojenie ran. Zdaniem wielu specjalistów rany, które były leczone tym właśnie środkiem zagoiły się dwa razy szybciej od ran leczonych w sposób tradycyjny. Poza tym żel hydrokoloidowy ma działanie przeciwbakteryjne. Jego stosowanie zmniejsza więc ryzyko, że rana zostanie zakażona bakterią Staphylococcus aureus lub Seudommonas aeruginosa. Stosowanie żelu hydrokoloidowego przyspiesza proces autolicznego samooczyszczania rany z tkanki martwiczej. Żel ma także działanie przeciwbólowe. Zaletą jest również bardzo prosta aplikacja. Nakładanie żelowego opatrunku nie jest związane z żadnymi dolegliwościami bólowymi.

Jak stosować żel?

Można go stosować tylko na ranę, która wcześniej została zdezynfekowana. Dopiero po zdezynfekowaniu rany na całą jej powierzchnię nakłada się żel. W razie konieczności, można ranę przykryć oddychającym opatrunkiem. W zależności od tego, jak głęboka jest rana, opatrunek wymienia się co dziennie lub co kilka dni. Im proces gojenia się rany jest bardziej zaawansowany, tym opatrunek żelowy zmienia się rzadziej.