Do spodni większość mężczyzn wybiera pasek. Od pewnego czasu można zaobserwować wielki powrót szelek. Rola szelek jest taka sama, jak paska. Zdaniem jednak znawców męskiej elegancji szelki są zdecydowanie bardziej eleganckie niż pasek.
Kilka słów o historii szelek
W męskich garderobach szelki pojawiły się około XVIII wieku. Bardzo popularne stały się jednak sto lat później. Największą popularnością cieszyły się w Wielkiej Brytanii. Do ich popularyzacji w tym kraju przyczynił się ich producent – Albert Thurston. Założona przez niego w roku 1820 firma istnieje do dnia dzisiejszego, produkowane przez nią szelki są uznawane za jedne z najbardziej ekskluzywnych.
Szelki klasyczne
Są przewidziane do noszenia z wizytowym garniturem, smokingiem lub frakiem. Klasyczne szelki przypinane są do spodni za pomocą guzików. Najbardziej klasycznym wzorem szelek są te, które w latach dwudziestych wychodziły z manufaktury Alberta Thurstona. Nadal są one szyte ze specjalnej tkaniny noszącej nazwę „box-cloth”. To wełniany, nierozciągający się materiał. Klasyczne szelki mają zapinki wykonane ze skóry. Najbardziej eleganckie są szelki gładkie ewentualnie w bardzo delikatne wzory. Klasyczne szelki wymagają spodni, które mają na zewnątrz lub wewnątrz przyszyte guziki służące do ich przypięcia. Obecnie jednak większość spodni jest takich guzików pozbawiona. Stąd też producenci szelek dołączają do nich komplet sześciu guzików, które panowie muszą przyszyć sami lub powierzyć to zadanie w ręce krawca.
Szelki do stylizacji na co dzień
W stylizacjach casualowych oraz codziennych niekoniecznie szelki muszą być zapinane na guziki. W tych stylizacjach sprawdzają się także szelki, które przypina się do spodni przy pomocy żabek wykonanych z metalu lub plastiku. Do takich swobodnych stylizacji panowie mogą wybrać szelki w różnych, nawet bardzo odważnych kolorach. Ich wzory także mogą być bardziej dowolne. Oryginalne szelki do stylizacji na co dzień lub casualowych to okazja, aby wykazać się indywidualnym stylem.