Kobiece dodatki – torebka

Moda

Kobiece dodatki – torebka

Żadna kobieta nie może obejść się bez torebki. To dodatek praktycznie do każdej kobiecej stylizacji. Wybór torebek jest dzisiaj ogromny. Jaką więc torebkę wybrać?

O historii torebki słów kilka

Pierwowzorem współczesnych torebek były sakiewki, które pojawiły się, jako dodatek do strojów na przełomie XVII i XVIII wieku. Początkowo były one dodatkiem zarówno do damskich, jak i męskich strojów. Aż do lat dziewięćdziesiątych XVIII wieku zupełnie nieznane były torebki noszone w ręku. Pierwsze torebki przeznaczone do noszenia w ręku to śmiesznostki. Były one miniaturowych rozmiarów. Znacznie od nich większe to torebki podróżne, które pojawiły się w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Produkcję torebek na masową skalę rozpoczęto dopiero po rewolucji przemysłowej. Stały się więc dostępne dla każdej kobiety.

Rodzaje damskich torebek

Od czasu pierwszych torebek ich wygląd zmieniał się wielokrotnie. Stąd też dokonanie wyboru torebki jest zadaniem bardzo trudnym. Wybierając się na zakupy każda kobieta powinna więc przede wszystkim zastanowić się, na jaką okazję wybraną przez siebie torebkę będzie nosić. Jeżeli szuka torebki wieczorowej to wybór ma w zasadzie tylko jeden: kopertówka. To torebki niewielkich rozmiarów, zmieszczą się do nich tylko najbardziej potrzebne drobiazgi. W zależności od modelu kopertówka może mieć doszyty długi pasek lub doczepiony łańcuszek. Taką torebkę można nosić nie tylko w dłoni, ale także na ramieniu. Inny rodzaj kopertówek nosi się wyłącznie w ręku, mają one jedynie bardzo krótki pasek. Bardzo popularnym fasonem torebek są tak zwane kuferki. To torebki eleganckie i dość pojemne. Od lat bardzo dużą popularnością wśród pań w różnym wieku cieszą się listonoszki.

Materiał

Idealnie byłoby, gdybyśmy mogły pozwolić sobie na zakup torebki ze skóry. Taka torebka będzie wyjątkowo trwała, nie rozsypie się po kilku tygodniach, czy miesiącach. Skóra nie jest jednak jedynym materiałem do szycia torebek. Wieczorowe torebki bardzo często szyje się z aksamitu, satyny czy atłasu.

Dodaj komentarz