Elektrolity u dzieci

Kosmetyki Moda Porady

Elektrolity to substancje dzięki, którym może prawidłowo funkcjonować nasz organizm. Taką nazwę nadano jonom soli, które są obecne we krwi, osoczu i płynach tkankowych. Najważniejsze dla funkcjonowania organizmu są sole wapnia, potasu, magnezu i sodu. Do ich utraty bardzo często dochodzi podczas upałów oraz wywołanych przez wirusy lub bakterie infekcji.  Do utraty elektrolitów dochodzi także podczas wymiotów lub biegunki. W przypadku dzieci do utraty elektrolitów dochodzi bardzo szybko. Ryzyko to można zminimalizować w odpowiedni sposób nawadniając dzieci.

Elektrolity u dzieci

 

Jakie objawy świadczą o odwodnieniu organizmu u dzieci?

Odwodnienie organizmu i utrata elektrolitów jest w przypadku dzieci bardzo groźnym stanem. Najbardziej charakterystyczne, najczęściej występujące objawy odwodnienia u dzieci to:

  • suche wargi, język oraz błona śluzowa jamy ustnej;
  • apatia lub rozdrażnienie;
  • chłodna, szara skóra;
  • płacz, któremu nie towarzyszą łzy;
  • gęsta ślina;
  • pogłębiony, przyspieszony oddech.

Objawem, który często pojawia się u najmłodszych dzieci, gdy te wyżej wymienione zostaną zlekceważone jest zapadnięte ciemiączko.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko nie wykazuje objawów chorób pasożytniczych, na przykład owsicy, która jest bardzo popularną chorobą w młodym wieku. Sprawdź co to są owsiki za wczasu!

Jak uzupełnić poziom elektrolitów u dzieci

Trzeba je przede wszystkim nawodnić. Ale,a by wyrównać poziom elektrolitów bardzo ważne jest to, co dziecku zostanie podane do picia oraz sposób i ilość podania płynów. W przypadku dzieci (u osób dorosłych także) najlepiej sprawdza się doustny płyn nawadniający, który można kupić w każdej aptece bez recepty. Mają one najczęściej postać proszku, który należy rozpuścić w odpowiedniej ilości przegotowanej wody. W ich skład wchodzi glukoza oraz sole potasu i sodu w odpowiednim stężeniu. Preparaty te uzupełniają jednocześnie wodę, którą dziecko utraciło. Są polecane przy biegunce i wymiotach. Dostępne są w różnych smakach, większość dzieci pije je bardzo chętnie. Dla małych alergików przeznaczone są preparaty elektrolityczne bez dodatków smakowych.

Biegunka czy wymioty u dziecka to zwiększone ryzyko odwodnienia. Można mu zapobiec podając elektrolity.