Jak wybrać preparat do czyszczenia uszu?

Informacje

Jak wybrać preparat do czyszczenia uszu?

Higiena uszu to bardzo istotna kwestia w codziennej pielęgnacji ciała. Choć do dzisiaj niektórzy twierdzą, że nie należy tej okolicy czyścić – to gwarantujemy, że są oni w błędzie. Zaniedbywanie czyszczenia uszu może bowiem prowadzić do infekcji, niedosłuchu, a także wywoływać rozmaite dolegliwości bólowe. Po jakie preparaty najlepiej sięgać? W jaki sposób powinniśmy czyścić uszy? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Czym jest woskowina uszna?

Warto wiedzieć, że woskowina znajdująca się wewnątrz ucha odgrywa istotne role. Jest ona wydzieliną, która jest mieszaniną gruczołów łojowych i potowych. Jej kolor jest miodowo-brązowy, a poza tym jest bezzapachowa i lepka w dotyku. Pełni bardzo ważne funkcje, takie jak: nawilżanie oraz oczyszczanie przewodu słuchowego; utrudnianie przedostania się owadom do wnętrza ucha; zapobieganie rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów.

Warto jednak pamiętać o tym, że jej nadmiar wewnątrz ucha może prowadzić do niedosłuchu, wywoływać ból, a także powodować stany zapalne i zakażenia. Dlatego koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiednią higienę uszu, sięgając po specjalistyczne preparaty do tego stworzone.

Co wybrać do czyszczenia uszu?

Najczęściej sięgamy po patyczki do uszu. Nie jest to wcale zły wybór, ale należy pamiętać, by nie sięgać nimi zbyt głęboko. Możemy bowiem przypadkowo uszkodzić wnętrze ucha. Można spróbować także oczyszczania uszu po kąpieli krawędzią ręcznika – sięgamy wówczas tak głęboko, jak pozwala nam na to długość ręcznika. Istnieją także specjalistyczne produkty do higieny uszu. Czyszczą one wnętrze ucha z nadmiaru woskowiny i pozwalają na długo zachować higienę. Mają także za zadanie zapobiegać zatykaniu oraz rozpuszczać utworzone już korki woskowinowe. Wszystkie te sposoby są dobre i skuteczne, choć nie da się ukryć wyższości preparatów skomponowanych przez koncerny farmaceutyczne. Które z nich są najlepsze i po które warto sięgać?

Preparaty to czyszczenia uszu – przykłady

Przykładowe preparaty do czyszczenia uszu to przede wszystkim:
– Cerumex MD – środek, który rozpuszcza woskowinę uszną, a także zapobiega jej twardnieniu i formowaniu się korków woskowinowych. Preparat jest łagodny, w związku z czym mogą go stosować zarówno dzieci, jak i dorośli.
– A-cerumen – to środek, który służy do utrzymywania higieny uszu, a także mający na celu usuwanie korków woskowinowych. Jest ekonomiczny i bardzo łatwy w użytkowaniu. Nie wylewa się w trakcie stosowania i dba o nawilżenie skóry wewnątrz przewodu słuchowego.
– Vaxol – to środek, który jest rekomendowany przez towarzystwa laryngologiczne. To spray do uszu na bazie oliwy z oliwek. Bezpieczny i prosty w użytkowaniu, wspomaga samooczyszczanie uszu; ma także na celu zapobieganie powstawaniu korków woskowinowych. Dodatkowo działa łagodząco na podrażnienia, pielęgnuje przesuszoną skórę oraz zapobiega powstawaniu infekcji.
– Remo-vax – środek, który zawiera w swoim składzie wysoko oczyszczoną pochodną lanoliny, a także inne składniki, które mają działanie zmiękczające. Ułatwia on ewakuację woskowiny. Nie należy go używać w przypadku stanów zapalnych ucha.
Fonix – bezpieczny i naturalny spray do czyszczenia uszu, w którego skład wchodzi oliwa z oliwek. Skutecznie usuwa woskowinę zalegającą w przewodzie słuchowym. Może być stosowany już od 3 miesiąca życia.

Dodaj komentarz