Zabezpieczanie powierzchni metalowych – czyli o farbie antykorozyjnej

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia samochodów

Porady

Oferta ubezpieczeń samochodowych obejmuje zarówno te obowiązkowe jak i dobrowolne. Jakie polisy kierowcy mają do wyboru?

Ubezpieczenie OC

To ubezpieczenie, które muszą posiadać wszystkie osoby, które są właścicielami samochodów zarejestrowanych w Polsce. Brak ważnej polisy OC jest karany wysokimi karami. O tym jak wysoki mandat otrzyma kierowca decyduje między innymi jak dawno polisa straciła ważność. W 2018 roku będzie to przynajmniej 4200 złotych. Do tego kierowcy powinni pamiętać, że w przypadku spowodowania kolizji drogowej zapłacą nie tylko karę za brak polisy OC, ale także będą musieli zwrócić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego odszkodowanie, które fundusz wypłacił osobie/osobom poszkodowanym. Kwoty takiego odszkodowania mogą być gigantyczne, oszczędność jest tylko pozorna.

Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia samochodów

Dobrowolne ubezpieczenia dla właścicieli samochodów

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla właścicieli samochodów bogatą ofertę ubezpieczeń dobrowolnych. To, że nie trzeba ich kupować nie oznacza, że nie warto. Ale tutaj każdy kierowca decyzję podejmuje sam. Może wybrać każde z dobrowolnych ubezpieczeń, kilka lub żadne. Do wyboru mam:

  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa obejmuje ochroną kierowcę oraz pasażerów. Wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie ma zrekompensować uszczerbek na zdrowiu. Odszkodowanie przysługuje także na wypadek śmierci;
  • Standardowa polisa zapewnia odszkodowanie na wypadek kradzieży samochodu. Można ją rozszerzyć dodatkowo o ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia samochodu przez zdarzenia losowe;
  • Ubezpieczenie w standardzie zapewnia pomoc na wypadek awarii samochodu na trasie. Można liczyć na odholowanie auta do najbliższego warsztatu samochodowego. Zakres ochrony można rozszerzyć. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych dołącza polisę assistance w zakresie podstawowym bez żadnych dodatkowych opłat do polisy OC, czasem także do ubezpieczenia autocasco.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenie szyb samochodowych i opon.