Jak dbać o skórę małego atopika?

Kosmetyki Moda Porady

Skóra dziecka jest bardzo delikatna. Szczególnych problemów w pielęgnacji dostarcza skóra dzieci chorych na alergię, a szczególnie tych z Atopowym Zapaleniem Skóry. Jak taką skórę pielęgnować?

Jak dbać o skórę małego atopika?

Jak objawia się Atopowe Zapalenie Skóry?

Atopowe Zapalenie Skóry jest problemem, który występuje u dzieci coraz częściej. Objawem alergii jest wówczas przesuszona, zaczerwieniona i swędząca skóra. Dzieciom bardzo trudno jest się powstrzymać przed jej drapaniem, dlatego na skórze tworzą się ulegające nadkażeniu ranki. W okresie lata stan skóry dzieci ulega poprawie. To zasługa tego, ze przebywają one więcej na świeżym powietrzu i noszą przewiewne ubranka, które mniej podrażniają naturalną warstwę ochronną skóry.

Jak pielęgnować skórę małego atopika?

Na skórę z alergią dobroczynny wpływ mają kąpiele w słonej, morskiej wodzie, rozsądna ekspozycja na słońce i nadmorskie powietrze. Nawet jednak podczas pobytu nad morzem rodzice nie mogą zrezygnować z odpowiedniego pielęgnowania . Skóra atopowa wymaga bowiem systematycznego nawilżania i natłuszczania. Najlepiej radzą sobie z tym zadaniem emolienty. Do produkcji kosmetyków z emolientami używane są w dużej mierze naturalne składniki. Te przeznaczone do pielęgnowania skóry dzieci chorych na AZS nie zawierają dodatków zapachowych i barwników. Do wyboru są żele, płyny do kąpieli, emulsje, balsamy, oliwki. Kąpiel dziecka w wodzie z dodatkiem emolientów powinna być krótka. Po kąpieli ciało dziecka należy tylko bardzo delikatnie osuszyć i nałożyć pielęgnujący emolient w postaci balsamu czy oliwki. Preparaty te należy nakładać w bardzo krótkim czasie od zakończenia kąpieli – skóra dziecka powinna być jeszcze wilgotna. Warto co pewien czas dotychczas używany kosmetyk zamienić na nowy; skóra stosunkowo szybko przyzwyczaja się do działanie jednego preparatu i przestaje na niego reagować.

Atopowe Zapalenie Skóry jest choroba przewlekłą, która występuje u dzieci coraz częściej. Skóra atopowa wymaga pielęgnacji specjalnymi kosmetykami – najlepsze są emolienty.