W bardzo wielu gałęziach przemysłu niezbędne są różnego rodzaju transportery. W zakładach produkcyjnych, ale także w wielu magazynach bardzo często wykorzystywanym urządzeniem jest podajnik rolkowy. Umożliwiają one transport surowców lub gotowych wyrobów na bardzo bliskie odległości. Ich konstrukcja umożliwia montaż w różnych konfiguracjach, dzięki temu można je dostosować do wymagań każdego magazynu.
Jakie są rodzaje podajników rolkowych?
Podajniki rolkowe dzielą się na dwa rodzaje:
grawitacyjne,
z napędem.
Budowa podajników rolkowych jest niezwykle prosta. Nie korzystają one z żadnego napędu, transport towarów odbywa się na nich dzięki sile grawitacji. O wiele częściej można spotkać podajniki rolkowe wyposażone w napęd. Może on być przekazywany za pomocą okrągłego (polikordowego), płaskiego lub zębatego pasa. Są także podajniki rolkowe, w których napęd przekazywany jest za pomocą łańcucha. W podajnikach rolkowych mogą być zastosowane także elektrorolki. Rozwiązanie to jest spotykane bardzo często.
Budowa
Integralnym elementem podajnika rolkowego jest zbudowana ze stalowych profili nośnych rama, w której montuje się taśmę rolkową. W podajnikach rolkowych rolki mogą być wykonane z:
nierdzewnej czarnej lub ocynkowanej stali;
ze stali umieszczonej w gumowej lub wykonanej z PCV otulinie;
aluminium.
O tym, jakie rolki zostaną wykorzystane decyduje rodzaj transportowanych surowców oraz kierunek, w którym podajnik rolkowy ma pracować. Rolki można wymienić bez żadnych problemów. Umożliwia to konstrukcja bocznych profili w ramie podajnika. Więcej o budowie podajników rolkowych można przeczytać na stronie: http://www.intralog.pl/pl/oferta/systemy-przenosnikow/przenosnik-rolkowy/.
Do transportu jakich materiałów można wykorzystać podajnik rolkowy?
Możliwości wykorzystania podajnika rolkowego są bardzo duże. Sprawdza się zarówno do transportowania na niewielkie odległości palet, pudeł, skrzyń, paczek i worków. Można przetransportować nim produkty bardzo lekkie, która waga wynosi maksymalnie kilka kilogramów, ale też i takie o wadze kilku ton. Rodzaj podajnika można dopasować tak, aby najlepiej odpowiadał wymaganiom różnych magazynów.
Zakłady produkcyjne, magazyny i centra logistyczne to tylko kilka przykładów miejsc, w których wykorzystywane są podajniki rolkowe. Sprawdzają się najlepiej do transportowania na bliskie odległości tych ładunków, które mają płaską powierzchnię, gdyż ładunek musi stykać się z rolkami.